Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Prośbę mam. Ty możesz płacić blikiem tymi kodami?”. Od tego się zaczęło… Oszustwo na BLIKA!

Facebook Twitter

Oszustwo na Blika, jastrzębianka straciła pieniądze. Kobieta była przekonana, że pomaga koleżance.

Oszustwo na BLIKA!
fot.jastrzebie-zdroj.policja.gov.pl

Oszustwo na blika

„Prośbę mam, słuchaj. Ty możesz płacić blikiem tymi kodami? Bo u mnie jest awaria i nie działa, a muszę opłatę zrobić blikiem właśnie”. Taką informacje dostała mieszkanka Jastrzębia. Kobieta, będąc pewna, że pomaga swojej koleżance, podała kod Blik, zatwierdziła transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Gdy znajoma po paru minutach poprosiła o kolejny kod blik, jastrzębianka domyśliła się, że może to być oszustwo. Kobieta straciła 600 złotych.

Oszustwo na blika. Jak to działa?

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Najpierw włamują się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je, a następnie rozsyłają do znajomych wiadomości, z prośbą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą luźne rozmowy, aby nie wzbudzać ich niepokoju. Proszą o kod BLIK na kwotę kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Właściciel rachunku bankowego będąc pewny, że pomaga swojemu znajomemu, niczego nie podejrzewając, podaje kod Blik, zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej. Po otrzymaniu kodu oszuści najczęściej wypłacają gotówkę z bankomatu w innym regionie kraju lub płacą za zakupy w sieci.

Transakcji dokonanych za pomocą kodu BLIK nie można cofnąć, dlatego pamiętaj:

  • Należy przede wszystkim dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy podawać wygenerowanego kodu Blik bez potwierdzenia, czy to faktycznie nasz znajomy prosi o pożyczkę. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie on znalazł się w potrzebie.
  • Zawsze należy dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej, np., gdzie nasze pieniądze będą wypłacone.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj