Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest egzaminatorów na prawo jazdy także w regionie. Bez egzaminów w Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Trwa ogólnopolski protest egzaminatorów. Dziś (9.08.) biorą w nim udział egzaminatorzy z ponad 30 ośrodków WORD w całym kraju. Jak dowiedziało się Radio 90 - przyłączyły się do niego także oddziały terenowe Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Mowa o ośrodkach w Rybniku, Jastrzębiu, Katowicach, Tychach i Dąbrowie Górniczej, gdzie dziś całkowicie zawieszono egzaminy, ewentualnie odbywa się jedynie 10% z tych zaplanowanych wcześniej. Takie informacje przekazał nam Wojciech Dusza z komitetu Egzaminatorów RP, który przypomina także dlaczego zdecydowali się oni protestować. Po pierwsze chodzi o sposób egzaminowania:

Wojciech Dusza: Egzaminatorzy wnoszą o naprawę archaicznego systemu oceny przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy. Jest to system, który tak naprawdę w sposób 0:1 zmusza nas do oceniania kandydatów na kierowców i nie pozwala na rzeczywiste zweryfikowanie wiedzy i umiejętności kandydata. Zdarza się często, że osoba egzaminowana naprawdę bardzo dobrze porusza się w ruchu drogowym, a przykładowo zapomni dwa razy kierunkowskazu, taka osoba musi otrzymać wynik negatywny. Nie możemy dowolnie oceniać, a wyłącznie w oparciu o przepisy, które zmuszają nas do krzywdzenia osób egzaminowanych.

Drugi postulat dotyczy płac egzaminatorów:

Wojciech Dusza: Egzaminatorzy od 14 lat nie mają waloryzowanego wynagrodzenia. W tym momencie myślę, że doszliśmy już do ściany. Egzaminatorzy nie są w stanie dłużej funkcjonować w takim systemie prawnym i z tym rozporządzeniem w sprawie wynagrodzeń. Nasze wynagrodzenia utknęły w roku 2007, od tego czasu bardzo dużo się zmieniło, kilkukrotnie wzrosła najniższa krajowa, średnia krajowa również szybuje do góry, a nasze wynagrodzenia są w roku 2007, co przy obecnej inflacji jest niedopuszczalne.

Egzaminatorzy chcą także ujednolicenia wykładni prawa dotyczącej egzaminów na prawo jazdy, aby były one w całym kraju identyczne, a nie zależne od decyzji poszczególnych marszałków województw. Na dziś (9.08.) do protestu przyłączyło się ponad 30 ośrodków terenowych WORD w kraju, wśród nich też te z Rybnika i Jastrzębia. Jak dodaje Wojciech Dusza – z dnia na dzień protest ma się rozszerzać.

Z informacji jakie przesłał WORD Katowice wynika, że w ośrodku w Jastrzębiu-Zdroju na dziś (9.08.) zaplanowanych było 57 egzaminów teoretycznych i 52 praktyczne. Egzaminy przeprowadzono tylko częściowo, z powodu nieobecności egzaminatorów nie odbyło się 31 praktycznych egzaminów. W ośrodku w Rybniku jest podobna sytuacja z powodu protestu trzeba było odwołać 38 praktycznych egzaminów na 53 zaplanowane.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj