Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest w Palowicach przeciwko CPK. Boją się o domy, przyrodę i zabytki

Facebook Twitter

Głośne "NIE", to protest w Palowicach przeciwko CPK. Mieszkańcy tego sołectwa a także sąsiednich miejscowości protestują przeciwko szybkiej kolei, zebrali się obok kościółka w Palowicach. Jeden z wariantów trasy może zagrozić także temu zabytkowi.

Palowice, protest z listopada 2022 roku

Przypomnijmy, to między innymi przez teren tej części Czerwionki- Leszczyn rząd chce przeprowadzić nową trasę kolejową do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na ostatnich zebraniach sołeckich w sołectwach Palowice, Szczejkowice i Bełk rozmawiano na temat nie tylko wariantów przebiegu linii ale także wywłaszczeniach i proponowanej wycenie nieruchomości. Dziś (10.02) mieszkańcy spotykają się po raz kolejny protestować w tej sprawie, tym razem obok kościółka w Palowicach. Jeden z wariantów trasy może zagrozić także temu zabytkowi.

fot. K.Mazur/czerwionka-leszczyny.pl

Tłumnie zgromadzeni mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw wobec zaproponowanych wywłaszczeń i odszkodowań.

Sposób przeprowadzenia wywłaszczeń, czyli wycena nieruchomości według wartości rynkowej i wypłata odszkodowań „z dołu” budzą ogromny niepokój. W obecnie obowiązujących przepisach nie istnieje zasada wypłacania odszkodowań poprzedzających moment wypłat wywłaszczeniowych nieruchomości. Za co kupić nową nieruchomość, gdy przyjdzie opuścić swój dom? Na mocy specustawy utracimy domy, gospodarstwa i pola uprawne. To wszystko sprawia, że mieszkańcy są po prostu przerażeni. Problemem jest także przeciągająca się decyzja dotycząca wyboru wariantu inwestorskiego. Co chwilę słyszymy o innych terminach, ludzie żyją w ciągłej niepewności i ogromnym stresie. Strona rządowa nie słucha głosu mieszkańców, nie liczy się z nami

– mówią zgodnie sołtysi Dominka Baranowicz z Palowic, Jolanta Szejka z Bełku i Henryk Fuchs ze Szczejkowic.

Podczas zebrań mieszkańcy podjęli dwie uchwały, pierwsza z nich wyraża sprzeciw wobec zaproponowanych tras przebiegu CPK, druga dotyczy powołania komisji Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach ds. CPK.

Zagrożony jest nasz piękny kościółek, zagrożone jest unikatowe Pojezierze Palowickie i nasz dorobek życia. Stajemy w obronie ważnych wartości! Zachęcamy wszystkich do udziału w proteście

– mówiła sołtyska Palowic Dominika Baranowicz.

Podczas protestu w listopadzie minionego roku, reporter Radia 90 rozmawiał z mieszkańcami Palowic, posłuchaj co mówili:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 maja 2023