Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Protest w Woszczycach. Blokada wiślanki przez przeciwników Kolei Dużych Prędkości [WIDEO,FOTO]

Facebook Twitter

Ponad 100 osób przez godzinę blokowało wiślankę. W Woszczycach w gminie Orzesze odbył się dziś (28.05.) po południu kolejny protest mieszkańców.

Protest w Woszczycach

Protest w Woszczycach – blokada wiślanki przez mieszkańców regionu

To mieszkańcy kilku miejscowości w sprawie budowy Kolei Dużych Prędkości na odcinku od Katowic do Ostrawy. Na miejscu był Arkadiusz Żabka:

Podczas protestu nie pojawili się żadni parlamentarzyści, byli samorządowcy z Łazisk Górnych Orzesza oraz wojewoda śląski Marek Wójcik. Doszło do wymiany zdań pomiędzy nim a Dominiką Baronowicz sołtys Palowic oraz Piotrem Flajszokiem organizatorami protestu.

Dominika Baronowicz: Apelujemy, piszemy, przepychamy się korespondencją z władzą centralną i też niższego szczebla. To, co możemy, robimy. Dalej będziemy grzmieć. Dzisiaj jesteśmy tutaj. Może za jakiś czas będziemy znowu w Warszawie. Mam nadzieję, że dzisiaj takie deklaracje z Państwa ust też padną w naszym kierunku.

Marek Wójcik: Ja przyjechałem tutaj na ten protest, dlatego że też rozumiem państwa sytuację, w której jesteście. Rozumiem to, że boicie się o swoje domy, boicie się o zakłady pracy. Natomiast z mojej strony chciałem państwa zapewnić, że żadne decyzje w sprawie tej linii kolejowej jeszcze nie zapadły. Chciałbym również zapewnić, że jeżeli jakiekolwiek prace będą prowadzone, będą państwo mieli możliwość prezentowania swoich stanowisk, udziału we wszystkich procedurach. Też chciałbym, żebyście Państwo mieli pełny dostęp zarówno do dokumentacji, jak i informacji, jakie środki po to, żeby przedstawiać Państwa postulaty, jakie środki możecie podjąć. Tyle mogę zadeklarować.

Piotr Flajszok: Wzywamy pana do tego, żeby zwołać Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego, tak jak to zrobił wojewoda Wieczorek, tylko nie w tym stylu, który to zrobił wojewoda Wieczorek. Żądamy spotkania ze stroną rządową, nie takiego jak w sejmiku, bo opowiadał pan Lasek i pan Malepszak, że będzie audyt, że audyt trwa, a się okazuje, że audytu żadnego nie będzie, bo przetarg został odwołany, bo nie było oferentów na przetarg.

Czy i kiedy dojdzie do spotkania w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, na razie nie wiadomo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024