Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Protestujemy, bo brakuje rąk do pracy”. Protest pielęgniarek i położnych w Żorach

Facebook Twitter

W szpitalach w całym kraju odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy zorganizowany przez Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych. Placówki zostały oflagowane, oplakatowane, a personel jest w koszulkach z napisem "protest".

Protest pielęgniarek w szpitalu w Żorach

Pielęgniarki nie odeszły od łóżek pacjentów

Protestujemy, bo brakuje rąk do pracy, problemem są również niskie płace i różnice w wynagrodzeniu

– mówi naszemu reporterowi Arkadiuszowi Żabce przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej w Szpitalu Miejskim w Żorach:

Radio 90: Na czym polega ta akcja?

Małgorzata Sudoł: W naszym szpitalu w Żorach akcja polega na oplakatowaniu szpitala, oflagowaniu, nie odchodzimy od łóżek pacjentów. Pacjenci są zabezpieczeni.

Radio 90: Protestujące pielęgniarki mają niebieskie koszulki z napisem „protest”. Przeciwko czemu protestujecie?

Protestujemy przeciwko lekceważeniu przez władze publiczne postulatów środowisk medycznych dotyczących poprawy warunków płacy czy pracy. Według tej siatki płac, która ma wejść – magister ze specjalizacją będzie zarabiać więcej niż ta po liceum medycznym.

Radio 90: To jest sprawiedliwe, czy niesprawiedliwe?

Niesprawiedliwe. Ta po liceum przepracuje 30 lat, a pielęgniarka po roku czasu z magistrem i specjalizacją zarobi więcej.

Radio 90: Będą dalsze kroki?

Tak, dlatego, że ta sytuacja jest trudna, bo personel medyczny się starzeje, brakuje nowych rąk do pracy. Im mniej pielęgniarek i położnych, tym większa umieralność pacjentów. Apelujemy do pacjentów o wsparcie dla nas.

63 tysiące pielęgniarek w całym kraju nabyło uprawnienia emerytalne, to blisko 30% wszystkich zatrudnionych pielęgniarek. Protest odbył się w większości szpitali w regionie: w Wodzisławiu Śląskim, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu i Żorach. Nie protestowały jedynie pielęgniarki w WSS nr 3 w Rybniku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024