Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt. Wynalazek uczniów z Rybnika

Facebook Twitter

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku opracowali prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt. To jeden z 10 projektów, opracowanych przez szkoły z województwa śląskiego, nagrodzonych w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu Projektanci Edukacji.

Prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt
mat.prasowe

Prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt

Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek to uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, którzy opracowali prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt. Urządzenie to, w przeciwieństwie do istniejących na rynku monitorów oddechu, ma być niedrogie, wygodne dla dziecka, bez ryzyka odpięcia się lub zsunięcia podczas snu i mobilne – możliwe do przenoszenia razem z dzieckiem.

Kamil, Eryk i Denis zostali zainspirowani do stworzenia “Breath Detect Vest” przez swoich znajomych, którym urodziło się dziecko. Mama malucha kupiła dostępny na rynku monitor oddechu w postaci czujników do łóżeczka. Jednak urządzenie nie zdało egzaminu, ponieważ dziecko leżało w łóżeczku tylko niewielką część nocy, a potem spało z rodzicami. Kolejny monitor, jaki zakupili rodzice, był doczepiany do ubrania i często się zsuwał. Również ceny tych produktów nie były małe. Dlatego mama opisała, jak według niej mógłby wyglądać i działać idealny monitor oddechu, a nasi uczniowie podjęli się zaprojektowania i wykonania takiego urządzenia. Zaproponowane przez nich rozwiązanie przede wszystkim eliminuje wady istniejących urządzeń i łączy ich zalety

– opowiada nauczycielka Aleksandra Kapuścińska, która jest koordynatorką projektu.

Prototyp kamizelki wykrywającej zanik oddechu u niemowląt

Kamizelka zaprojektowana przez uczniów, ubrana na dziecko, działa, bez względu na to, gdzie aktualnie maluch śpi, a czujnik hallotronowy będący sercem kamizelki jest czuły tylko na ruch klatki piersiowej dziecka, a nie np. rodzica leżącego obok dziecka (w przeciwieństwie do mat łóżeczkowych). Urządzenie komunikuje się z aplikacją w telefonie rodzica poprzez sieć Wi-Fi, więc rodzic może znacznie oddalić się od niemowlaka – sygnał dźwiękowy w razie zaniku oddechu wydaje telefon, a nie bezpośrednio monitor oddechu. Kamizelka została także okrojona z pomiaru innych parametrów życiowych (np. temperatura, ciśnienie, natlenienie itp) i skupia się tylko na bieżącym wykrywaniu oddechu. Taki zabieg umożliwi osiągnięcie niskiej ceny produktu, dlatego kamizelka będzie mogła być kupiona jako podstawowy element wyprawki. Kamizelka jest obecnie testowana na osobach dorosłych.

„Breath Detect Vest” – kamizelka wykrywająca zanik oddechu u noworodków” to niezwykle ambitny projekt, którego realizacji sama jestem niezwykle ciekawa. Projekt ten łączy ze sobą również naukę programowania oraz elektroniki z umiejętnościami miękkimi, takimi jak praca w grupie, czy psychologia. Połączenie to moim zdaniem jest niezwykle ważne i przyszłościowe

– komentuje Wioletta Klimczak, jurorka konkursu Projektanci edukacji.

W tym samym konkursie wyróżniono także projekt MOCarne dziewczyny z Jastrzębia- Zdroju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023