Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pruchnicki w Radiu 90: Prawdopodobnie to było podpalenie

Facebook Twitter

"Podobnie jak śledczy uważam, że prawdopodobną przyczyną pożaru składowiska opon było podpalenie" - przyznał w Porannej Rozmowie w Radio 90 Bronisław Jacek Pruchnicki, główny specjalista - Pełnomocnik Prezydenta Żor do spraw Infrastruktury.

Po ponad tygodniu strażacy mają zakończyć akcję ratowniczą. Śledztwo w sprawie spowodowania zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Biegły wykluczył możliwość samozapłonu:

Jestem też tego zdania, ja w sobotę zgłosiłem się na rozmowę na komendzie, tam ponad 2 godziny zeznawałem, dostarczyłem policji pewne materiały, a nawet dowody. Czekam, co będzie dalej.

Co ciekawe, w październiku Prezydent Żor złożył wniosek o cofnięcie zezwolenia na prowadzanie zbiórki odpadów na tym składowisku i jednocześnie zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o skontrolowanie firmy i nałożenie na nią kary. Szybszy od urzędników był jednak pożar, który wybuchł miesiąc później. Jaki interes miałaby firma podpalając odpady?

W toku badań okazało się, że niektóre odpady leżą dłużej niż 3 lata. W związku z czym, firmie groziły wysokie kary, one grożą nadal. Nie mówiąc już o kosztach pożaru. To jest jakby interes firmy, ale tam mogło być również wiele innych interesów. Nie można żadnego scenariusza wykluczyć. Myślę, że w taki sposób myśli o tym policja, oni muszą teraz ciężko pracować, żeby udowodnić. To nie są sprawy łatwe.

Teraz już wiadomo, że miasto zakończyło postępowanie dowodowe. Urzędnicy chcą cofnąć pozwolenie na składowanie odpadów:

Stwierdzono podczas kontroli, tej, jak i poprzedniej, wiele niedociągnięć. Wszczęliśmy postępowanie i zakończyliśmy już postępowanie dowodowe, firma będzie zawiadomiona, prawdopodobnie jeszcze dzisiaj o zakończeniu wyników. Będzie miała czas na ustosunkowanie się do tego, wniesienie uwag, a później będzie wydana decyzja o cofnięciu możliwości zbierania odpadów.

Sprawa ma wiele wątków. Dla mieszkańców najważniejsze jest to, czy substancje w powietrzu po pożarze zagrażały zdrowiu. Wstępne badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska tego nie wykazały. Potrzebne są szczegółowe badania wody, gleby i powietrza. Próbki już pobrano. Cała rozmowa z Bronisławem Jackiem Pruchnickim głównym specjalistą – Pełnomocnikiem Prezydenta Żor do spraw Infrastruktury tutaj:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022