Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami I Rybnicki Bal Wcześniaka. Co o nich wiemy, a czego nie?

Facebook Twitter

W ubiegłym roku w rybnickim szpitalu na 1300 dzieci, urodziło się 81 wcześniaków. To dobry wynik, porównywalny do średniej europejskiej. Wiedza o wcześniakach ma być coraz większa, stąd w Rybniku pomysł na zorganizowanie I Balu Wcześniaka. O tym rozmawiamy w programie Czas na Twoją Miejscowość.

fot.congerdesign/ pixabay.com

17 listopada, dokładnie w Światowym Dniu Wcześniaka, w bibliotece w Rybniku odbędzie się I Rybnicki Bal Wcześniaka, dziś zapraszamy w Radiu 90 na to wydarzenie, na spotkanie z warsztatami i wykładami poświęconymi maluchom, które urodziły się przed 37 tygodniem ciąży.

Trzeba pamiętać, że wcześniak to nie jest 'mały- dorosły’, to jest dziecko, które może borykać się z różnymi problemami, z uwagi na niedojrzałość wielu narządów; może mieć problemy z oddechem, mogą wystąpić zaburzenia oddechowe, nawet niewydolność oddechowa. Jest to związane z niedojrzałością płuc.

– mówi Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, które podkreśla jak ważna jest wiedza na temat tego czym jest wcześniactwo:

Trzeba uświadamiać, że jest to problem, nad którym trzeba się pochylić, z jednej strony, żeby pomóc mamom, które urodziły dzieci przedwcześnie, żeby miały świadomość, że są różne możliwości wsparcia. W jaki sposób pielęgnować i wspomagać rozwój niemowląt, są różne metody wspomagania i rehabilitacji (…); chodzi o sposoby wsparcia matek, którym urodziły się dzieci przedwcześnie, przeżyły i wymagają pomocy. Druga grupa matek, to są matki, które urodziły dzieci przedwcześnie, ale niestety były to na tyle niedojrzałe maleństwa, którym nie udało się przeżyć, chcemy też skupić się na tych mamach, z uwagi na to, że one też potrzebują wsparcia, zresztą nie tylko one, czasami całe rodziny. W czasie tego balu będzie możliwa rozmowa z psychologiem, jeżeli ktoś wolałby bardziej kameralnie, to może umówić się w innym terminie, dodatkowo są grupy wsparcia dla takich matek. Nie można ich zostawić samych, tylko trzeba im pomóc.

To dzięki wsparciu między innymi fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można wielu wcześniakom pomagać w trudnym starcie. Także w szpitalu w Rybniku jest sprzęt WOŚP-u do wspomagania oddechu nieinwazyjnymi metodami. Posłuchaj, na czym to polega:

Powinniśmy jak najwięcej wiedzieć o wcześniactwie- mówią inicjatorzy I Balu Wcześniaka w Rybniku. A Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego szpitala w Rybniku zwraca uwagę na wiedzę na temat zapobiegania przedwczesnym porodom: Ważne są badania w ciąży, monitorowanie stanu kobiety:

Wcześniaki…niektórzy mówią wojownicy. Dzieci, które mają trudniejszy start, to one są bohaterami programu Czas na Twoją Miejscowość w Radiu 90, w Rybniku prowadzona jest kampania, która ma uświadomić, czym jest wcześniactwo i jak wpływa na dalsze życie. Wszystko zależy od stanu w jakim wcześniak przyszedł na świat i w którym tygodniu ciąży – mówi w Radiu 90 doktor Ewa Adamiec- Poniewierka z rybnickiego szpitala:

Im niższy tydzień ciąży, tym większe ryzyko wystąpienia różnych powikłań, szczególnie powikłań neurologicznych, w związku z tym tutaj skupiamy się na tym, żeby jak najszybciej dzieci, które rodzą się skrajnie niedojrzałe, trafiły na oddział intensywnej terapii, gdzie mają już opiekę długofalową. To są dzieci, które często nawet 4 miesiące muszą przebywać na takich oddziałach.

Taki Odział Intensywnej Opieki Medycznej dla dzieci działa w szpitalu w Jastrzębiu- Zdroju, noworodki z naszego regionu trafiają także do szpitala w Zabrzu czy do kliniki w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Często jest tak, że wcześniaki opuszczą potem szpital i dogonią w rozwoju rówieśników:

Są tzw. duże wcześniaki, 35., 36. tydzień urodzenia dziecka, to są duże wcześniaki i my w Rybniku wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie kierujemy do naszej poradni neonatologicznej, gdzie są pod naszą opieką co najmniej rok. Jeżeli są dzieci urodzone przedwcześnie, skrajne wcześniaki, to wymagają po wyjściu ze szpitala, opieki w poradni neonatologicznej nawet do 3 roku (…) część tych dzieci dogania swoich rówieśników, to może być 2., może być 3. rok życia, w którym te dzieci doganiają swoich rówieśników. 

 

Chcemy, aby kobiety miały wiedzę, czego mogą oczekiwać w przypadku przedwczesnego porodu, gdzie mają szukać pomocy, dla siebie i dziecka- to mówią rybniczanki, założycielki facebookowego profilu ” Za wcześnie”:

Bardzo byśmy chciały, aby kobiety, przed którymi stanie widmo przedwczesnego porodu, wiedziały, że mogą i mają prawo trafić do szpitala z najwyższym stopniem referencyjności, że jest to zupełnie inny szpital, który ma zupełnie inną dostępność leków, sprzętu, specjalistów. Żeby nie były skazywane na to, że ktoś im powie, że się uda, albo się nie uda. Jeżeli jest źle, to ty kobieto, masz prawo wiedzieć o tym, że jest szpital o wyższym stopniu referencyjności, do którego możesz trafić i w którym być może się uda zakończyć wszystko szczęśliwie.  W naszym regionie najwyższy stopień referencyjności ma Jastrzębie, to jest II stopień, później są już Katowice, Bytom, Ruda Śląska, Zabrze, to są już III stopnie referencyjności.

– mówi Iwona Salawa i dodaje: Wcześniaki po prostu, mają trudny start, ale walczą:

Świadomość wsparcia jest niezwykle ważna dla rodziców- dodaje Justyna Wodecka. Posłuchaj o jej synku:

 Za wcześnie. Strona dedykowana rodzicom wcześniaków. To miejsce w sieci, w którym mogą spotkać się mamy i tatusiowie, których dzieci urodziły się z problemami. Potrzebujemy takiego wsparcia- mówi Marta Leśniak, jedna z inicjatorek działań na rzecz wcześniaków w Rybniku:

Sobota 17 listopada, od 10.00 warsztaty, spotkania i rozmowy, wszystko, co dotyczy wcześniaków. To będzie I Rybnicki Bal Wcześniaków w rybnickiej bibliotece. Zaproszenie kierujemy do wszystkich– mówi jeden z inicjatorek działań, Iwona Salawa:

Podczas Dnia Wcześniaka będzie przedstawiona między innymi „Historia rybnickiego wcześniaka”:

– mówi Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego szpitala w Rybniku.

Jak Rybnik wspiera rodziców wcześniaków? O problemie wcześniaków usłyszałem więcej w czasie zbiórki pieniędzy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy– mówi Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Miasto będzie pomagać takim właśnie inicjatywom, jak ta związana z obchodami Dnia Wcześniaka- mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

I Rybnicki Bal Wcześniaka. 17 listopada w rybnickiej bibliotece.

10.00 Rozpoczęcie. Podanie pytania konkursowego.

11.00 – „Kangurowanie, chustonoszenie, masaż Shantala – sposoby kształtowania więzi z dzieckiem”. Barbara Salamon– Szympruch, doradca noszenia ClauWi, instruktorka masażu Shantala. www.chustyinosidla.pl

12.00 – „Pielęgnacja oraz wczesne wspomaganie rozwoju niemowląt zgodnie z koncepcją NDT – Bobath”, mgr Katarzyna Czech, fizjoterapeuta dziecięcy, pedagog, terapeuta NDT- Bobath.

13.00 – „Wcześniactwo – co warto wiedzieć. Historia rybnickiego wcześniaka”. Ewa Adamiec- Poniewierka, kierownik Oddziału Neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku; mgr Angela Marszolik, położna, specjalista pielęgniarstwa rodzinnego.

14.00 – Dogoterapia, Katowice.

15.00 – „Programowanie żywieniowe”, mgr Robert Goluch, dietetyk.

16.00 – „Pierwsza pomoc dla malucha”, Patryk Kaworek, ratownik medyczny.

17.00 – Losowanie. Nagroda– Profesjonalna rodzinna sesja zdjęciowa: Cho No Tu na Foto Sylwia Wlazło, ul. Podmiejska 40, Rybnik
Fryzura: Salon Undercut, ul. Wodzisławska 75, Rybnik
Makijaż: Skaba Make-up, ul. Raciborska 245, Rydułtowy
Paznokcie: Elite Line Sandra Westerlich Kowalska, ul. Raciborska 17, Rybnik.

18.00 – Zakończenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024