Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami II edycja Festiwalu Górnej Odry. Z większym rozmachem niż rok temu

Facebook Twitter

W większości miast i miejscowości regionu, w najbliższy weekend (24-26.06.) zaplanowano atrakcje związane z Festiwalem Górnej Odry, to wydarzenie promujące najnowszą markę turystyczną województwa śląskiego. W ubiegłym roku festiwal odwiedziło 72 tysiące osób, w tym organizatorzy liczą, że ta liczba będzie jeszcze większa.

Konferencja prasowa przed Festiwalem Górnej Odry

Liczymy na dużą frekwencję

– mówi Adam Wawoczny prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Adam Wawoczny: Liczymy teraz, że wynik zostanie powtórzony, ale też patrzymy z nadzieją, żeby było więcej. Od pogody też wiele zależy, ale atrakcje- ponad 140- zrobią swoje, będzie z czego wybierać. Warto spędzić czas w Krainie Górnej Odry. Jesteśmy bardzo różnorodną krainą, a „kraina” dlatego, że brzmi baśniowo, tu można odkryć wiele dla siebie, znanych i nieznanych. To przyroda, zabytki techniki, postindustrialne, mamy w końcu krainę, która nie kończy się na granicy Polski, ona jest także po stronie czeskiej i stąd obecność naszych czeskich partnerów.

Mamy nadzieję, że dzięki takiemu festiwalowi Czesi będą przyjeżdżali do Polski nie tylko na zakupy

– nie ukrywa Izabella Wołłejko- Chwastowicz Konsul Generalny RP w Ostrawie. Konsul wysoko oceniła markę Krainy Górnej Odry.

Izabella Wołłejko- Chwastowicz: Wyzwaniem jest, by Czesi poznali coś więcej oprócz „Biedronki” i to jest duże wyzwanie, ale wbrew temu co mówią, że Covid- 19 zabił turystykę, to moim zdaniem nie, bo on odkrył turystykę na krótkie, bezpieczne dystanse… Bardzo dobrze przygotowana marka, bardzo dobrze przygotowane przewodniki, przetłumaczona baza gastronomiczna, bardzo wysoko to oceniam. Przetłumaczyli większość folderów na język czeski, więc w tej chwili województwo śląskie- w porównaniu z krajem morawsko- śląskim – jest tak samo przygotowane na turystę.

Izabella Wołłejko- Chwastowicz Konsul Generalny RP w Ostrawie

Wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża nie ukrywa, że rozmach festiwalu jest dowodem na współpracę samorządów.

Wojciech Kałuża: Bardzo się cieszymy, że dzięki współpracy samorządowców i subregionu zachodniego, udaje się organizować po raz drugi ten festiwal, z jeszcze większym rozmachem niż rok temu. To 19 lokalizacji, 140 różnych atrakcji, imprez i to z pewnością pozwoli poznać uroki tej części województwa. To jest ciekawy termin, koniec roku szkolnego, początek wakacji, zapraszamy wszystkich.

Grzegorz Swoboda starosta raciborski przyznaje, że turystyka to doskonała forma promocji subregionu.

Grzegorz Swoboda: My jako powiat widzimy potencjał w rozwoju subregionu, cieszę się, że przy udziale wszystkich samorządowców udaje się przygotować bardzo wielki festiwal, że mamy ten potencjał i mamy mieszkańców, którzy chcą pokazać piękno regionu (…).

W Festiwalu Górnej Odry bierze udział między innymi Jastrzębie- Zdrój, jak mówi wiceprezydent Robert Cichowicz, miasto wpisuje się w to budowanie marki.

Robert Cichowicz: Jako miasto chętnie uczestniczymy w tym przedsięwzięciu, w tym budowaniu marki. Tworzymy nową markę, jaka nie kojarzy się z Jastrzębiem czyli z górnictwem, przecież mamy gdzie organizować spływy, mamy drobne cieki, w tym Szotkówka, gdzie odbędzie się spływ kajakowy w czasie Festiwalu Górnej Odry.

W tym tygodniu w programie popołudniowym Radia 90 nasi reporterzy odwiedzą miasta, w których w weekend przygotowano wydarzenia festiwalowe.

Słuchaj Radia 90!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj