Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Rybnicka Jesień Kabaretowa. „Ryjek” już po raz 26

Facebook Twitter

Ryjkowy Konkurs na Boczku i śląski wieczór rozpocznie tegoroczną Rybnicką Jesień Kabaretową. Spodziewać możemy się wielu nowości i znanych artystów kabaretowych w zupełnie nowych odsłonach. Początek 26 Ryjka w czwartek (17.11.) w Klubie Energetyka.

Wystąpią kabarety Fifa-Rafa, z Konopi, A jak!, Czwarta Fala oraz Kabaret Trzecia Strona Medalu. To będzie zupełnie nowy konkurs w którym kategorie wymyślali sami widzowie i to sama widownia zdecyduje kto wygra.

Później czeka na wszystkich Richtig Śląski Wieczór

– zapowiada dyrektor artystyczny Ryjka Łukasz Żaczek.

Łukasz Żaczek: W mojej pamięci nie było takiego wydarzenia. Udało się skumulować artystów z trzech pokoleń z ziemi śląskiej przede wszystkim, począwszy od Kabaretu „Rak”, Kabaretu Grzegorza Poloczka, mamy Asię Bartel, Kabaret Młodych Panów, Mariusza Kałamagę, Łowców.B i najmłodszych reprezentantów, czyli Zdolni i skromni, Ewelina Wojtak, czyli Sztefa z Piekar. Trzy pokolenia śląskich artystów podczas jednego wieczoru. Lista jak na czwartkowy wieczór jest imponująca.

W piątek i w sobotę konkurs główny. Tu możemy spodziewać wręcz rewolucyjnych zmian. Zamiast kabaretów na scenie pojawią się projekty kabaretowe. Na przykład kabaret Ani Mru Mru wraz z łowcami. B. stworzył na Ryjka formację Brutalne Pieszczoty. W sumie zobaczymy sześć nietypowych składów złożonych z aktorów, stand-uperów i kabaretów: Czesuaf, Chyba, Ciach, Jurki, Rewers, Zdolni i Skromni, A jak!, oraz kabaret Zachodni:

Łukasz Żaczek: Patrząc na to jak wyglądają składy, to widać, że niektóre raczej nie mają prawa się utrzymać na dłuższą metę, ale są też takie, które wyglądają naprawdę przyszłościowo. Kończy się kalkulowanie, czyli „robię skecze na Ryjka, żeby mieć program na cały rok grania”. Teraz odpalamy wrotki i robimy co chcemy, bo nikt się nie musi zastanawiać nad tym, co będzie dalej. Punktowanie, kategorie, to, że każdy projekt zaproponował swoją kategorię, to wszystko zostaje 10 będą przyznawane, kabarety się oceniają, to wszystko jest tak samo. Jeśli chodzi o konkurs główny, główna zmiana jest taka, że to nie są kabarety, tylko jest projekt „Brutalne pieszczoty”, w którego składzie jest cały zespół Ani Mru Mru i Łowcy.B, oni razem tworzą skecze.

Tematy skeczy konkursu głównego to: po bożemu, ty mu powiedz, żona tego nie zrozumie, żniwa, synuś mamusi, oraz idealny numer na jak najbardziej zasłużone zero punktów. Piątkowy wieczór w Klubie Energetyka zakończy projekt koncert dodatkowy Narwani TOK Szoł:

Łukasz Żaczek: Kabaret Chyba, który ma swój format, który łączy improwizację z talk-show. Oni zaprosili do tego projektu Marcina Wójcika z kabaretu Ani Mru Mru, czyli Jabbara, Ewę Błachnio, Mariusza Kałamagę i Szymona Jachimka z legendarnego kabaretu Limo i w takim 7-osobowym składzie zrobią Talk-Show na żywo.

W sobotę po konkursie głównym konkurs o melodyjną nagrodę im Artura
Koncert finałowy w niedzielę w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Mówi Michał Wojaczek dyrektor TZR:

Michał Wojaczek: Zobaczymy lauretów konkursu głównego, laureata ryjkowego konkursu na boczku oraz laureata melodyjnej nagrody im. Artura. Oprócz tego cała plejada gwiazd kabaretowych, czyli wystąpią Zdolni i Skromni – ubiegłoroczny laureat większości nagród, Kabaret Młodych Panów, Mariusz Kałamaga, Robert Korólczyk, Krzysztof Respondek oraz Sławek Szczęch. Koncert będzie prowadzić Łukasz Żak i Olga Łasiak, w towarzystwie Roberta Korólczyka i Bartosza Demczuka. Na gali finałowej odbędzie się oficjalne przekazanie pałeczki przez Roberta w ręce Łukasza Żaka, który już od roku pracuje, ale publicznie ta czynność nie została jeszcze zarejestrowana.

W poniedziałek wyjątkowe wydarzenie „Nowy Skład – Z Ryjkiem Do Ludzi” zdradza Łukasz Żaczek:

Łukasz Żaczek: W poniedziałek będzie Nowy Skład na wyjeździe, na Ryjku, gdzie format telewizyjny, który mamy przygotowany, chcemy przywieźć do Rybnika, pokazać go łącznie z „Faktami Autentycznymi”, które robią dzisiaj furorę zarówno w telewizji, jak i w internecie. Zrobimy podsumowanie roku, będą specjalnie skecze.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj