Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Rybnickie Dni Literatury: „53. edycja. Kawał historii miasta”

Facebook Twitter

To jedno z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce, które zostało zapoczątkowane już w latach 60 XX wieku. Co roku w ramach wydarzenia odbywają się spotkania ze znanymi pisarzami, są też wyjątkowe koncerty i przedstawienie teatralne.

Podczas Rybnickich Dni Literatury wręczana jest także Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” i Honorowa Złota Lampka Górnicza.

Także w tym roku program wydarzenia jest bardzo bogaty

– mówi dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej, Michał Wojaczek.

Michał Wojaczek: To 53. edycja, więc już ponad pół wieku, czyli naprawdę kawał historii literatury, ale też kawał historii naszego miasta, bo zmienił nam się ustrój w tym czasie, zmieniło się bardzo wiele, ale my dalej trwamy. Forma jest dostosowywana z roku na rok do obecnych czasów. Chcemy z poszanowaniem tradycji pokazać coś nowego, aktualnego po to, żeby być na miejscu. Program jest przebogaty, bardzo interesujący. Cały cykl spotkań autorskich, jak to przystało na Dni Literatury, i to zarówno jeśli chodzi o literaturę popularną, bardziej specjalistyczną. Mamy też dwa spotkania z kręgu literatury faktu, literatury sportowej.

W planach jest spotkanie z legendarnym trenerem Antonim Piechniczkiem i autorami jego biografii oraz z autorami książki o rybnickim żużlu „Czarny sport, czyste emocje”.

Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej

Będą też wydarzenia w rybnickiej bibliotece, które będą toczyły się pod hasłem realizowanego tam projektu „Czarna seria” dotyczącego najchętniej wypożyczanych przez czytelników książek, jakimi są kryminały.

Stanisława Adamek: W programie mamy przede wszystkim spotkania autorskie. Za nami spotkanie z panem Przemysławem Borkowskim, przed nami spotkanie z Jędrzejem Pasierskim, fotograficzne spotkanie z Hubertem Humką, spotkanie dla dzieci z panią Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. W końcu miesiąca spotkanie z panem Robertem Małeckim. Pomiędzy tymi spotkaniami zapraszamy na warsztaty kreatywnego pisania, które poprowadzi Dariusz Rekosz, a wszystkich, którzy już piszą albo po warsztatach poczują chęć spełnienia się literackiego, zapraszamy do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne o Rybniku.

Stanisława Adamek, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku

W ramach Rybnickich Dni Literatury odbędzie się także pełna atrakcji Noc Bibliotek. Nie zbraknie też wyjątkowych wydarzeń muzycznych. Jednym z nich będzie jubileuszowy koncert Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”, która świętuje jubileusz 75-lecia istnienia i która w tym roku otrzyma Honorową Złotą Lampkę Górniczą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2022