Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami Rybnik Foto Festival. mnóstwo wystaw, spotkań i warsztaty

Facebook Twitter

Trzy nowe lokalizacje, ale wciąż ta sama energia. Rybnik Foto Festival, 19. edycja, startuje już w piątek (09.09.). Wydarzenia zaplanowano w Zabytkowej Kopalni Ignacy, Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku oraz Dawnej kaplicy szpitalnej św. Juliusza.

Fot. facebook.com/rybnikfotofestival

Rozmawialiśmy z Niną Giba.

Nina Giba: Niezmienne pozostaje nasze zainteresowanie polską sztuką fotograficzną, ale ze względu na sytuację geopolityczną udało nam się zaprosić reprezentację artystyczną z Białorusi i Ukrainy, więc jest to warte odnotowania. Katerina Kouzmitcheva będzie właśnie miała wystawę w kaplicy i tę wystawą otwieramy oficjalnym wernisażem w piątek o godzinie 17.00 i to też będzie oficjalny start naszego festiwalu. Później przeniesiemy się do biblioteki, gdzie spotkamy się z absolutnie fascynującą propozycją dotyczącą tematów ekologii, recyklingu, zanieczyszczenia oceanów.

-zapowiada Nina Giba, organizatorka Rybnik Foto Festival, która szczególnie poleca wystawę, jaka zostanie otwarta w rybnickiej bibliotece właśnie w piątek (09.09.), a której jest kuratorką. To będzie wystawa zbiorowa utworzona z 5 projektów, 5 różnych autorek. Tym, co je łączy jest Jastrzębska Szkoła Fotografii Dokumentalnej, której są lub były słuchaczkami, wszystkie interesują się tematami związanymi z Górnym Śląskiem. W piątek (9.09.) jeszcze jedno niepowtarzalne wydarzenie:

Nina Giba: Od 19.30 do biblioteki na projekt slide show. Roman Kalinowski jest doktorem nauk fizycznych, który od 2019 roku wykonuje tzw. projekty dokumentalne długoterminowe. Jednym z nich jest projekt „Przystań” o parze, która w podwarszawskiej wsi prowadzi domowy dom dziecka, który zajmuje się tylko i wyłącznie niemowlętami. Ich pracą jest pielęgnacja i przygotowanie niemowląt przez kilka miesięcy do opuszczenia ich domu dziecka i trafienia do właściwych rodzin zastępczych. Będzie też dużo wątków śląskich w tych prezentacjach, ale też będą prezentacje, które mówią, kim są użytkownicy i użytkowniczki implantów ślimakowych w Polsce. Będzie to jedenaście projekcji, każda z nich trwa tylko pięć minut.

Od soboty (10.09.) festiwal przenosi się na teren Zabytkowej Kopalni Ignacy, gdzie kolejne wystawy i kolejne prezentacje. Ale też spotkania autorskie:

Nina Giba: Taką naszą gwiazdą jest nestor fotografii pan Wojciech Plewiński, który 31 sierpnia skończył 94 lata, więc jest oficjalnie najstarszym polskim fotografem. Wielce zasłużonym na niwie portretów gwiazd. Wojciech Plewiński robił to w latach 50., więc jest to absolutnie przepastne archiwum doskonałej fotografii, doskonałej historii. Później spotkamy się z Anną Liminowicz, która jest dziennikarką, ale wydała w tym roku książkę „Zamalowane Okna”, która jest z jednej strony reportażem pisemnym, z drugiej strony fotoreportażem mówiącym o polskiej wsi na Mazowszu. Będzie spotkanie z Bownikiem, który jest wielką gwiazdą fotografii artystycznej. Kasia Stręk, która bada tematy praw człowieka, szczególnie praw kobiet w krajach Ameryki Południowej. I Bartek Warzecha, który jest aktorem i fotografem teatralnym.

W niedzielę (11.09.) warsztaty dla wszystkich chętnych, całkowicie darmowe:

Nina Giba: Z fotografii przyrodniczej z totalną gwiazdą Dariuszem Ogłozą i będziemy wprowadzać do arkanów wiedzy o fotoedycji zdjęć i na przykład książek fotograficznych i te zajęcia poprowadzi Ewa Meissner, która ma wiele sukcesów na koncie doskonałego edytowania książek fotograficznych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Rybnik Foto Festival jest bezpłatny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj