Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przed nami XIV Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku

Facebook Twitter

Festiwalowi Jazzu Tradycyjnego od kliku lat towarzyszą wydarzenia, nieodłącznie kojarzone z rybnickim świętem jazzu. Są to Rybnicki Zalew Dobrego Piwa czyli przegląd browarów rzemieślniczych z całej Polski, degustacje oraz strefa food trucków. Festiwal poprowadzi Andrzej Chłapecki założyciel Teatru Yndywydualnego.

19.08.2022, godz. 18.00. Koncerty. Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13

Pierwszego dnia na festiwalowej scenie wystąpią zespoły: Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet oraz Boogie Boys. Wstęp wolny

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jacek Serczyk (gitara), Jakub Mietła (akordeon), Tomasz Kobiela (gitara) oraz Piotr Górka (kontrabas). Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.

Boogie Boys

Od początku istnienia datowanego na rok 2002 odwiedzili niemal wszystkie kraje europejskie plus kilka na innych kontynentach. W swoim dorobku mają trzy studyjne albumy, a ich koncerty cieszą się wyjątkową popularnością wszędzie tam gdzie się pojawią. Koncertowali u boku wielu gwiazd (jako support lub back-up band):, Shakin’ Stevens, Ray Manzarek (The Doors), Eric Burdon (The Annimals), Chris Barber, Phill Guy, Studebaker John, James Harman, Rod Piazza, Big Bill Morgenfield, The Mofo Party Band, Mike Sanchez, Ana Popovic itd… W lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie „International Blues Challenge – Memphis, USA”. Po tym sukcesie przyszły kolejne: W lipcu 2009 ukazał się ich album „HEY YOU!”, potem trasa koncertowa w Kanadzie, w tym koncerty na największych festiwalach: „Montreal Jazz Festiwal”, „MontTremblant Blues Festival” oraz „Quebec City Music Festival”. W roku 2010 zagrali trasę koncertową w Californii – USA, a w ankiecie „Blues Top” zostali wybrani ‚Zespołem Bluesowym Roku 2009”. Album „Hey You!” został także finalistą „Best self produced album – International Blues Challenge 2010”. Lider zespołu Bartek Szopiński jak również pozostali członkowie grupy zostali wielokrotnie nagrodzeni tytułami „Pianista Roku”, „Instrumentalista Roku” wg. czytelników magazyu „Twój Blues”. W roku 2011 reprezentowali Polskę na 1st European Blues Challenge w Berline gdzie znaleźli się w gronie laureatów „TOP 3”. Zagrali także na największym skandynawskim festiwalu, słynnym „Nottoden Blues Festival”. W roku 2012 zostali po raz kolejny uhonorowani tytułem „Zespół Roku” w ankiecie „BLUES TOP 2011”. Ich najnowszy album „Made in Cali” został w całości wyprodukowany w USA z udziałem fantastycznych gości (m.in. gitarzysta Ron Thompson współpracujący z takimi gwiazdami jak: John Lee Hooker, Etta James, Tina Turner). Producentem muzycznym albumu jest John Clifton, uznany harmonijkarz, kompozytor i wokalista. W roku 2013 album został uznany za „Płytę Roku” w ankiecie „BLUES TOP 2012”.

19.08.2022, godz. 21.00.”Dance after jazz” czyli tradycyjna potańcówka. Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13

Pierwszego dnia festiwalu, po koncertach festiwalowych zapraszamy na „Dance after jazz” czyli tradycyjną potańcówkę z muzyką w klimatach Nowego Orleanu i Chicago. Zabawę przed sceną kampusu poprowadzi profesjonalny DJ. Udział jest bezpłatny.

20.08.2022, godz. 16.30. Parada Nowoorleańska drugiego dnia XIV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do udziału w Paradzie Nowoorleańskiej podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego. W sobotę spotykamy się o godz. 16.15 na Placu Jana Pawła II przy Bazylice św. Antoniego. Stąd o godzinie 16.30 przy muzyce zespołu jazzu tradycyjnego, w towarzystwie rybnickich grup tanecznych i teatralnych oraz wszystkich chętnych, zainteresowanych osób wyruszamy w stronę rybnickiego Kampusu. Trasa przemarszu wiedzie od Placu Jana Pawła II, ulicami: Powstańców Śl. – Sobieskiego – Rynek – Kościelną – Rudzką – Kampus. Mile widziany jest strój lub element ubioru nawiązujący stylem do lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Tradycja organizowania parad nowoorleańskich w Rybniku datuje się od 2016 roku, przy okazji dorocznego święta jazzu tradycyjnego.

Ważne: W związku z organizacją parady 20.08.2022, około godziny 16.55-17.00 może nastąpić kilkuminutowe utrudnienie w ruchu na odcinku od Placu Kościelnego do wjazdu na kampus przy ulicy Rudzkiej 13.

20.08.2022, godz. 17.00. Koncerty. Scena na Kampusie, ul. Rudzka 13

Festiwalowi jazzu tradycyjnego od kliku lat towarzyszą wydarzenia, nieodłącznie kojarzone z rybnickim świętem jazzu. Są to Rybnicki Zalew Dobrego Piwa czyli przegląd browarów rzemieślniczych z całej Polski, degustacje, pokazy, spotkania i konkursy piwowarów oraz strefa food trucków. Festiwal poprowadzi Andrzej Chłapecki założyciel Teatru Yndywydualnego. Drugiego dnia na festiwalowej scenie wystąpią: Old Metropolitan Band, South Silesian Brass Band oraz Karen Edwards & Jazz Band Ball Orchestra. Wstęp wolny

Old Metropolitan Band

Niekonwencjonalny zespół jazzowy, od chwili powstania w 1968 roku, do dzisiaj fascynuje swoją pełną temperamentu muzyką. Nie tylko w Polsce, ale i poza granicami, OMB szybko awansował do grona najbardziej ulubionych dixielandowych formacji. Po latach istnienia, krakowska grupa nic nie straciła ze swojej przysłowiowej witalności i tryskającego energią „drive’u”. Niekonwencjonalny jest też jej repertuar. Od standardów jazzu tradycyjnego, poprzez znane „evergreens”, jak Route 66, Hit the Road Jack, Summertime, aż po ujazzowioną przez nią wersję Sway…Aktualnie zespół OMB tworzą: Ryszard Kwaśniewski – skrzypce, Adam Góralczyk – puzon, Wioletta Malenda – śpiew, Tadeusz Oferta – banjo, Robert Korzeniak – kontrabas, gitara basowa, Wiktor Kierzkowski – perkusja.

South Silesian Brass Band

Założony w 1974r w Rybniku-Chwałowicach zespół South Silesian Brass Band przez 45 lat swojej działalności zagrał niezliczoną ilość koncertów w Polsce i w wielu krajach Europy. Jego wieloletnim pianistą i nauczycielem był „ojciec rybnickiego jazzu” Czesław Gawlik. Grupa należy do czołowych zespołów jazzu tradycyjnego w naszym kraju. Jako muzyczna wizytówka Rybnika brał udział w największych festiwalach jazzu tradycyjnego w Europie. Wielokrotnie reprezentował miasto Rybnik grając w miastach partnerskich: (Niemcy, Francja, Irlandia). SSBB współpracuje od lat z Teatrem Ziemi Rybnickiej przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego, z DK Niedobczyce „Jazzowa zabijaczka” oraz Jazzowiska z DK Chwałowice. Muzycy SSBB są obecni w składach rybnickiej orkiestry symfonicznej, orkiestry dętej Chwałowice i MOD Rybnik. Stanowią trzon zespołu „Rekiny z Nacyny” i wielu innych. Skład zespołu: Elżbieta Skrzymowska – śpiew i skrzypce, Adam Abrahamczyk – śpiew i trąbka, Sebastian Wieczorek – puzon, Daniel Bober – saksofon tenorowy i sopranowy, Adam Dzierżęga – piano, Piotr Rożankowski – bass, Marian Siwicki – banjo, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja.

Karen Edwards

To jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, jak m.in. Prince, Stevie Wonder i Tony Bennett. Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy show w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Koncert Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity show. Artystka z wdziękiem opowiada swoim plastycznym muzycznym językiem o dotychczasowych doświadczeniach. Muzyka około jazzowa w najlepszym możliwym wydaniu.

Jazz Band Ball Orchestra

W Królewskim Mieście Kraków przyszedł na świat zespół o nazwie „Jazz Band Ball”. Stało się to w 1962 roku z inicjatywy Jana Boby i Jana Kudyka, wówczas studentów P.W.S.M w Krakowie. Bardzo krótko zespół zespół był oktetem, zaś obok tak wyrafinowanego instrumentu jak bandżo, na występach pojawiała się też tuba, jako instrument melodyczny! Pierwszy znaczący sukces „Jazz Band Ball” (JBB) miał miejsce we Wrocławiu w roku 1966, gdy zespół zajął pierwsze miejsce na festiwalu „Jazz nad Odrą”. Od tego wydarzenia JBB stał się bardziej aktywny estradowo. Najpierw występował w kraju, a niedługo później również za granicą, koncertując na w byłej Jugosławii, NRD czy Austrii. Z początkiem lat siedemdziesiątych JBB zaczyna swoje pierwsze wojaże w nieosiągalnych wcześniej miejscach za tak zwaną „żelazną kurtyną”, czyli w państwach Europy Zachodniej. Przy tej okazji zespół za namową Niemieckiego managera modyfikuje swoją nazwę. Tak powstaje używana do dzisiaj nazwa: „Jazz Band Ball Orchestra” (JBBO).

20.08.2022, godz. 22.00. Nocny Jam session z zespołem Jan Cichy Selection. Teatr Ziemi Rybnickiej, Sala Kameralna

Na finał Festiwalu Jazzu Tradycyjnego organizatorzy zapraszają do Sali Kameralnej Teatru Ziemi Rybnickiej. Tam odbędzie się nocny Jam Session z udziałem zespołu Jan Cichy Selection. Wstęp płatny 15 zł.

fot. teatrziemirybnickiej.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj