Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przedłużone koncesje dla wszystkich kopalń PGG

Facebook Twitter

Wszystkie kopalnie Polskiej Grupy Górniczej mają już koncesję na wydobycie węgla w najbliższych latach. W piątek (17.07.) Minister Środowiska Michał Woś przedłużył ostanie 9 z 25 koncesji, których ważność upływała w tym roku.

mat.prasowe/ Ministerstwo Środowiska

Chodzi o złoża eksploatowane przez zakłady Piast-Ziemowit w Bieruniu i Lędzinach, Murcki-Staszic w Katowicach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Ruda w Rudzie Śląskiej. Podczas uroczystego przekazania koncesji prezes zarządu PGG S.A. Tomasz Rogala podkreślił, że kopalnie te zatrudniają łącznie ponad 20 tys. osób, zaś przedłużenie koncesji jest podstawą ich stabilnego działania. Ważność poprzednich koncesji upływała w sierpniu tego roku.

Podczas spotkania w kopalni Ziemowit szef resortu środowiska zapewnił, że niezależnie od sytuacji międzynarodowej i polityki klimatycznej UE, wydobycie węgla kamiennego będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Biorąc pod uwagę skalę koniecznych inwestycji, które jeszcze przed nami, wydobycie węgla kamiennego i energetyka oparta na węglu kamiennym jeszcze przez długi czas będzie absolutnym fundamentem bezpieczeństwa energetycznego państwa – fundamentem polityki surowcowej i energetycznej, niezależnie od tych wszystkich zewnętrznych okoliczności

– podkreślił Michał Woś.

Zadowolenie z przedłużenia koncesji wydobywczych dla PGG S.A. wyraził marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski:

Sektor górniczy i jego otoczenie, to nadal bardzo ważna gałąź gospodarki naszego regionu. Urząd Marszałkowski wspiera te procesy i to środowisko – ważne jeżeli chodzi o miejsca pracy, o kwestie podatkowe, o zabezpieczenie energetyczne.

Spośród około 30 koncesji na wydobycie węgla kamiennego w Polsce, 25 dotyczy obszaru Górnego Śląska, ich ważność upływała w tym roku. W połowie 2018 roku przyjęto regulacje, które pozwoliły skrócić starania o wydłużenie terminów obowiązywania koncesji, by zdążyć przed wygaśnięciem wcześniejszych dokumentów. Koncesje na wydobycie węgla przez PGG zostały przedłużone nawet do 2044 roku.

W naszym regionie w ramach PGG, w oddziale KWK RUCH działają: kopania Marcel w Radlinie, Chwałowice i Jankowice w Rybniku oraz kopalnia Rydułtowy. W Gliwicach działa kopalnia Sośnica.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj