Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Przedszkola i żłobki w regionie. Kiedy samorządy chcą je otworzyć?

Facebook Twitter

"Jeśli macie wątpliwości, nie wysyłajcie dzieci do przedszkoli". To usłyszeliśmy tego popołudnia od ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Od 6 maja, od przyszłej środy mogą być otwarte żłobki i przedszkola. Samorządy próbują zorganizować to otwarcie.

fot._Alicja_/pixabay.com

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że Rybnik otworzy placówki nie prędzej niż 11 maja, w Jastrzębiu padała data po 24 maja.

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy chce jak najszybciej otworzyć przedszkola, ale jak mówi rzecznik Urzędu Miasta:

Najważniejsze są kwestie bezpieczeństwa.

Decyzja ma zapaść po długim majowym weekendzie. Cieszyńscy urzędnicy pracują nad tym, by przedszkola i żłobki mogły ruszyć w środę 6 maja. W Żorach opublikowano komunikat, że od środy 6 maja br. żorskie przedszkola publiczne oraz Miejski Żłobek zaczną przyjmować dzieci:

Szczegółowe informacje dotyczące zasad i warunków pracy w okresie pandemii zostaną opublikowane na stronach internetowych poszczególnych przedszkoli i Miejskiego Żłobka w poniedziałek, 4 maja br. Zainteresowani rodzice przedszkolaków i wychowanków żłobka proszeni są o bezpośredni kontakt ze swoją placówką w poniedziałek, 4 maja do godz. 13.00, celem zgłoszenia uczestnictwa dziecka w zajęciach.

W Radlinie władze poprosiły rodziców o informacje, kto jest zainteresowany posłaniem dziecka do przedszkola, a kto nie. Ważne będzie także to, ilu nauczycieli podejmie pracę.

W Rydułtowach na pewno 6 maja nie będzie otwarty ani żłobek, ani przedszkola:

Sytuacja jest analizowana, kluczowa ma być opinia sanepidu.

– powiedziała Radiu 90 Mariola Bolisęga wiceburmistrz miasta. W Pszowie decyzja zostanie podjęta po 8 maja. I jeszcze przykład z Jejkowic, tam przedszkole oraz oddziały przedszkolne w szkole będą nieczynne do odwołania.

Nie możemy ryzykować zdrowia i życia naszych mieszkańców.

– mówi wójt Marek Bąk. Wodzisław otworzy placówki nie wcześniej niż 18 maja. Prezydent Mieczysław Kieca chce zapewnić w tym trybie opiekę tylko najbardziej potrzebującym dzieciom. W pierwszej kolejności mają to być dzieci pracowników służby zdrowia czy służb porządkowych. Teraz 16 przedszkoli i jeden miejski żłobek czeka dezynfekcja oraz ozonowanie. Niektóre zabawki szczególnie te pluszowe będą musiały być usunięte, a magazyny żywności uzupełnione. Ważny będzie teraz podział opieki na grupy w taki sposób, aby zapewnić najlepsze warunki bezpieczeństwa dzieciom, odbierającym je rodzicom i nauczycielom.

Miasto zapewnia, że przed uruchomieniem jakiejkolwiek placówki, zasięgnie opinii służb epidemiologicznych, nadzoru pedagogicznego oraz lekarzy oraz pracowników żłobka i przedszkoli.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj