Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przedszkolak staje się uczniem. Czyli jak przygotować dziecko do szkoły? Radzimy

Facebook Twitter

Jeszcze tak niedawno był malutki... A już za kilka dni przedszkolak stanie się uczniem. Sala z zabawkami zamieni się w klasę lekcyjną z ławkami i tablicą. Na wszystkie życiowe zmiany trzeba dziecko przygotować. Ale jak to zrobić?

fot. pixabay.com

Szczególnie ważne jest, aby dziecko było przygotowane na nowe sytuacje, nie chodzi o to, aby dziecko straszyć, ale opowiedzieć o tym, co je czeka, czego może się spodziewać.

Pozytywne nastawienie

Na pewno macie obawy, dziecko też je ma. Jednak pozytywne myśli pomogą je przezwyciężyć. Obróćcie obawy w chęć zdobywania nowych doświadczeń. Kiedy przyszły uczeń zobaczy, że rodzice cieszą się z rozpoczęcia roku, na pewno sam odbierze nową sytuację jako coś pozytywnego.

Ustalcie sprawy organizacyjne

Przeprowadźcie rozmowę na temat tego, jak dziecko będzie dostawało się do szkoły, kto będzie je zaprowadzał (lub będzie chodziło samo), co ma zrobić po przyjściu do szkoły, do kogo może się kierować w razie pytań. Pokażcie mu drogę do szkoły oraz kierunek wejścia. Ustalcie co dziecko robi po skończonych lekcjach. To sprawi, że poczuje się pewniej. A Was uspokoi, że pierwszak będzie posiadał podstawowe informacje.

Skompletujcie wspólnie wyprawkę

Jeżeli jeszcze nie kupiliście zeszytów, piórnika, kredek i innych przyborów – zróbcie to wspólnie. Pozwól dziecku wybrać rzeczy, które będą podobały się jemu, ale doradź, które okażą się funkcjonalne. Zeszyt z ulubioną postacią z bajki będzie dla pierwszoklasisty ważnym urozmaiceniem pierwszych dni w szkole.

Co mam w plecaku?

W szkole uczeń musi być bardziej samodzielny niż w przedszkolu. Musi wiedzieć, co ma ze sobą, do czego to może być potrzebne. Przeanalizujcie rzeczy, które będą znajdowały się w tornistrze, porozmawiajcie o tym, kiedy mogą być potrzebne, jak się ich używa oraz gdzie i kiedy wyjąć je w szkole.

Opowiedz o innych dzieciach

Jeżeli znacie już skład klasy dziecka – opowiedzcie mu o tym. Być może w jego klasie będą dzieci, które zna już z przedszkola? Może będzie ktoś mieszkający niedaleko? Znając innych dziecko będzie czuło się pewniej rozpoczynając naukę w grupie.

Wcześniej ustaw rytm snu

W czasie wakacji można pozwolić sobie na dłuższy sen o poranku. Jednak lekcje w szkole zaczynać się będą o wczesnej porze, a dziecko musi na nie dotrzeć z energią. Aby nie doznało „szoku” podczas pierwszych dni wstawania do szkoły, kilka dni przed rozpoczęciem roku zacznij budzić je wcześniej, aby przyzwyczaiło się do nowego rytmu dnia.

Nagroda na rozpoczęcie

Pierwsze dni celebrujcie całą rodziną. Jeżeli to możliwe, weźcie wolne w pracy. Szkołę zaczyna się tylko raz! To ważny moment. Istnieje również zwyczaj wręczania dzieciom tyty ze słodyczami, jako nagroda dla świeżo upieczonego ucznia. Przygotujcie taką!

Świętujcie, wybierzcie się na lody, bądźcie dumni ze swojego pierwszoklasisty!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024