Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Przedszkole w Marklowicach otrzymało międzynarodowy certyfikat „Zielona flaga”

Facebook Twitter

W tym roku są najlepsi na Śląsku, bo jako jedyna placówka w województwie mogą pochwalić się tak wyjątkowym i prestiżowym wyróżnieniem. Przedszkole Akademia Wyobraźni z Marklowic otrzymało międzynarodowy certyfikat "Zielona Flaga".

Doceniono działania pedagogów, rodziców i dzieci w zakresie segregacji odpadów, zbiórki makulatury i elektrośmieci, oszczędności energii i profilaktyki zdrowotnej:

Zmieniliśmy jadłospis, dodaliśmy drugie śniadanie. Teraz szczegółowo dobieramy potrawy, żeby były lekkostrawne, zdrowe, właściwie urozmaicone – zgodnie z piramidą żywienia. Dołożyliśmy soki owocowe, owoce, surówki i sałatki. – wymienia dyrektorka marklowickiego przedszkola, Ewa Winkler.

W zdobyciu certyfikatu pomogły też zainstalowane w placówce nowoczesne technologie:

Przedszkole korzysta z odnawialnych źródeł energii. To głównie pompy ciepła, które ogrzewają cały budynek. Mało tego – woda ciepła to 26 baterii słonecznych zainstalowanych na dachu. Korzystamy w przewadze ze światła naturalnego – niezliczone ilości okien dachowych, świetlików, które dają nam światło dzienne, naturalne. Natomiast ze sztucznego korzystamy w mniejszym stopniu. Aczkolwiek teraz w okresie zimowym jest to częstsze, ale mamy wszędzie oszczędne żarówki.

Certyfikat „Zielona Flaga” jest przede wszystkim nagrodą prestiżową i oznacza, że przedszkole z Marklowic będzie promowane na świecie jako te, w którym dba się o środowisko:

Mamy nauczycieli przeszkolonych, bo wszyscy są liderami ochrony środowiska i to jest ujęte w koncepcji przedszkola. Mamy programy własne w tym zakresie, mamy tradycję, tak zwanych, kolorowych dni. Każdy z nich oznacza kolejne ważne działanie dla ziemi, dla środowiska, dla społeczności. Jesteśmy placówką ekologiczną, a w naszych salach są drewniane zabawki.

Certyfikat trzeba odnawiać co roku, Ewa Winkler już zapowiada, że przedszkole z Marklowic na pewno wystartuje w konkursie ponownie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lipca 2020