Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przełomowa operacja na gliwickiej ortopedii. „Stosując klasyczne rozwiązania pacjent nie odzyskałby pełnej sprawności”

Facebook Twitter

Takich operacji w Gliwicach dotąd nie przeprowadzano, a całym kraju są one bardzo rzadkie. Chodzi o wszczepienie endoprotezy stawu skokowego u 24-letniego pacjenta cierpiącego z powodu jałowej martwicy kości skokowej. Specjaliści mówią o przełomowej operacji.

fot. mat. prasowe

Standardowym postępowaniem w takich sytuacjach było usztywnienie stawu co sprawia, że eliminujemy dolegliwości bólowe, ale powrót do pełnej sprawności nie jest możliwy.

Teraz udało nam się wszczepić specjalną endoprotezę dającą realną szansę na normalne i długotrwałe funkcjonowanie tego stawu w pełnym zakresie ruchomości

– wyjaśnił dr Andrzej Baryluk, ordynator oddziału ortopedii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Wszczepiona choremu endoproteza była doskonale dopasowana. Jest zaliczana do tzw. protez odtwarzających powierzchnię ściśle oddających warunki pracy stawu w naturalnym stanie.

Można powiedzieć, że ona „naśladuje” własny staw pacjenta odtwarzając naturalną biomechanikę stawu. To daje nadzieję na długie i efektywne używanie takiego implantu

– podkreślił dr Baryluk. Teraz 24-letniego mężczyznę czeka rehabilitacja. Już w pierwszej dobie pacjent był pionizowany, po dwóch tygodniach specjalny opatrunek zamienimy na ortezę, a po sześciu tygodniach pacjent powinien już chodzić z pełnym obciążeniem.

Gliwiccy ortopedzi chcą częściej stosować właśnie takie rozwiązanie i poszerzyć zakres wykonywanych operacji. Dzięki temu specjalistyczną pomoc uzyskają pacjenci, u których wystąpiły zmiany zwyrodnieniowe, deformacje pourazowe w obrębie stawu skokowego oraz w niektórych przypadkach wad wrodzonych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 czerwca 2023