Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Przełomowe odkrycie w Pietraszynie koło Raciborza

Facebook Twitter

Na brzegu rzeki w Pietraszynie archeolodzy odkryli pracownię krzemieniarską sprzed 60 tys. lat należącą do neandertalczyka. 'Odkryliśmy niespotykaną liczbę wyrobów krzemiennych' - komentują archeolodzy.

Fot. JamesDeMers \ pixabay.com

Zdaniem dr hab. Andrzeja Wiśniewskiego naukowca z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego to pierwsze tak duże odkrycie w Europie Środkowej położone poza jaskiniami. Jak na razie na brzegu rzeki w Pietraszynie archeologom udało się odkryć 17 tysięcy wyrobów z kamienia. Badania są prowadzone wspólnie z badaczami z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku w ramach projektu Narodowego Centrum Nauk.

Znalezisko przeczy założonym przypuszczeniom

Dotychczas uważano, że duże nagromadzenia narzędzi z kamienia zaczęły się pojawiać wraz z człowiekiem współczesnym. Nowe odkrycie przeczy tej wizji. Naukowcy uważali, że neandertalczycy poza jaskiniami nie zasiedlali miejsc na długo, jednak wygląda na to, że w tym miejscu pewna społeczność zasiedliła teren na dłużej. Mają o tym świadczyć znajdujące się w pobliżu szczątki kości mamuta, nosorożca i konia.

Archeolodzy wskazali dokładnie miejsca, w których wykonywano narzędzia z kamienia. Były to m.in. pięściaki i noże. Warto zaznaczyć, że po raz pierwszy w tej części Europy naukowcom udało się zrekonstruować cały proces przygotowania narzędzia, począwszy od pierwszego uderzenia w blok kamienny po gotowy do użycia wyrób.

Badacze twierdzą, że na tym terenie znaleziono zbyt mało narzędzi, niż można by się było spodziewać- taki wniosek wysunięto po  przeliczeniu znalezionych fragmentów krzemieni, które powstały w czasie przygotowania określonych narzędzi. Dlatego naukowcy zakładają, że zostały wyniesione gdzieś dalej i tam wykorzystane.

Wspólne cechy neandertalczyka i człowieka współczesnego

Coraz więcej danych potwierdza podobieństwo neandertalczyków do ludzi współczesnych. Już dziś wiemy, że przedstawiciele tego gatunku posługiwali się symbolami, znakami pozostałymi na ścianach i wykonywali ozdoby. Odkryto dowody na chowanie zmarłych przez ten gatunek, utrzymywanie ognia i wznoszenie prostych konstrukcji architektonicznych. Neandertalczycy mieli także zróżnicowaną dietę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2020