Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Przemoc w rodzinie w czasach koronawirusa

Facebook Twitter

W dobie walki z koronawirusem ofiara została zamknięta w domu ze swoim oprawcą. Kiedy obowiązuje nakaz, by nie opuszczać miejsca zamieszkania, kiedy zamknięto szkoły i wiele osób zostało skierowanych do pracy zdalnej, w niejednej rodzinie rozgrywają się dramaty.

Sytuacja może być groźna

– przyznaje Celina Ucherek- Biernat z wodzisławskiego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:

Myślę, że takie bycie blisko nie zawsze służy, szczególnie tym rodzinom, które wcześniej były skonfliktowane, a ta separacja związana z wyjściem do pracy czy z wyjściem dzieci do szkoły, dawała szansę na uspokojenie emocji, na chwilę zastanowienia. Dziś tego komfortu nie mamy. Nie wszystkim łatwo przychodzi rozwiązywanie sytuacji na bieżąco, więc mamy też taki etap narastania napięcia, oczekiwania na wybuch (…).  Mamy wrażenie, że żyjemy cały czas w napięciu, nie mamy gdzie od tego odpocząć, poradzić sobie wewnętrznie i pokonać to napięcie wykonując inne czynności poza mieszkaniem.

To jak radzimy sobie w tej kryzysowej sytuacji zależy od tego, jak radziliśmy sobie wcześniej:

Wodzisławski Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy czeka na kontakt od każdej osoby potrzebującej teraz pomocy:

Działamy cały czas, nasz hostel funkcjonuje, telefon jest czynny cała dobę, można do nas zadzwonić, porozmawiać, nie tylko o przemocy, ale o trudnościach, jakie się pojawiają właśnie w tej sytuacji kryzysowej (…).

 

Telefon do Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim: 32 455 60 32.

Istnieje też darmowa aplikacja mobilna „Twój Parasol” zarówno dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, jak i będących jej świadkami. Mogą tu uzyskać wsparcie i informacje. Aplikacja m.in. umożliwia też dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie oraz daje możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 lipca 2020