Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przepompownie potrzebne w gminie Pawłowice

Facebook Twitter

Duże opady deszczu spędzają sen z powiek wielu samorządom. W regionie jest wiele miejsc, które po burzach są zlewane. Tak jest między innymi w gminie Pawłowice, gdzie jest kilka dróg systematycznie podtapianych po ulewach. Wszystkie przypadki związane są z eksploatacją kopalń. To między innymi ulica Wyzwolenia w Pawłowicach, ulica Świętego Floriana w Krzyżowicach i ulica Szybowa w Warszowicach.

„Jak przeciwdziałać podtopieniom” – taki był temat spotkania, jakie odbyło się w Urzędzie Gminy w Pawłowicach, brały w nim udział władze gminy oraz przedstawiciele JSW i firm górniczych. Zapadły konkretne ustalenia.

Jakie rozwiązania są potrzebne na ulicy Wyzwolenia?

Mówi wójt Pawłowic, Franciszek Dziendziel:

W tej chwili prace hydrotechniczne są prowadzone przez kopalnie, natomiast one są opóźnione w stosunku do przeprowadzonej eksploatacji. Będzie nowa przepompowania o dużej wydajności z rurociągami, które będą wodę odprowadzały poza nieckę. W tym roku chcemy, żeby przepompownia istniejąca, została wzmocniona trzykrotnie, żeby woda była podawana poza nieckę.

Zgodnie z porozumieniem z JSW do czasu zakończenia wszystkich prac, a nastąpi to prawdopodobnie w przyszłym roku, kopalnia Pniówek nie będzie prowadziła eksploatacji w tym rejonie. Na ulicy Świętego Floriana w Krzyżowicach przepompownia już jest, ale w związku ze zmianami ukształtowania terenu, nie znajduje się obecnie w jego najniższym punkcie, dlatego woda rurociągiem będzie przetłaczana do przepompowni a później do rzeki Pszczynki. Na ostateczne rozwiązanie w tym miejscu trzeba będzie jednak poczekać.

Wały Pszczynki zostały już prawie podniesione. Woda rurociągiem będzie przetłaczana do przepompowni a później do rzeki Pszczynki bezpośrednio. Firma roboty rozpoczyna, ale głównie związane z przebudową węzła komunikacyjnego tj. rondo, most nad Pszczynką i rurociągi, które pod tymi układami komunikacyjnymi muszą być.

Całość ma być gotowa za 3 lata dlatego obecnie musi funkcjonować rozwiązanie tymczasowe

– dodaje wójt Dziendziel. A jak rozwiązać problem na Szybowej w Warszowicach?

Jest przepompownia, która wypompowuje z tego rejonu wodę, natomiast to jest wszystko za mało. Tam trzykrotnie trzeba zwiększyć wydajność pomp, średnice rurociągów i rowy odprowadzające wodę.

Te prace jak prognozuje wójt, uda się wykonać jeszcze w tym roku. Problemy są także na ulicach Orlej i Zjednoczenia:

Tych miejsc, jeżeli chodzi o szkody górnicze jest coraz więcej na terenie gminy Pawłowice. Pojawiają się coraz częstsze opady intensywne i przepompownie muszą być wzmocnione. Problem narasta i górnictwo musi temu sprostać.

Prace nad rozwiązaniami, które ograniczą albo wyeliminują zalewanie ulic w gminie Pawłowice trwają. Na niektórych drogach ich efekty powinny być już widoczne w tym roku a kierowcy nie będą musieli jeździć zalanymi ulicami.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023