Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przeprowadzka uczniów w jednej ze szkół w Wodzisławiu Śląskim. Rodzice obawiają się zmian

Facebook Twitter

Z Tysiąclecia na 26 Marca: taka przeprowadzka czeka uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 w Wodzisławiu Śląskim. Rodzice, którzy obawiają się zmian, skontaktowali się z Radiem 90. O planach władz miasta dowiedzieli się przypadkiem z mediów i w trakcie wywiadówek.

Chodzi o dzieci z klas 1-5, ponieważ starsi uczniowie i tak uczęszczają do budynku po byłym gimnazjum nr 2. Rodzice podkreślają, że ten obiekt nie jest już przystosowany do potrzeb młodszych dzieci: nie ma tam sal dla klas 1-3, nie ma pomieszczeń do rehabilitacji i rewalidacji, bo Szkoła Podstawowa nr 5 jest szkołą integracyjną. Posłuchaj naszej sondy z rodzicami:

Rodzice podkreślają też bezpieczeństwo sanitarne w dobie pandemii: kiedy uczniowie uczą się w dwóch budynkach łatwiej o dystans i reżim sanitarny. Dodatkowo obawiają się, że wprowadzona zostanie dwuzmianowość i dzieci będą kończyć lekcje późnym popołudniem:

Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 7, ul. 26 Marca 66, Wodzisław Śląski

Izabela Kalinowska, zastępca prezydenta Wodzisławia uspokaja: nie ma mowy o wprowadzeniu dwuzmianowości; przeprowadzka na pewno nie odbędzie się w czasie trwającej pandemii. „Analizujemy, jakie są możliwości, jakie ewentualnie prace adaptacyjne trzeba przeprowadzić w budynku przy ulicy 26 Marca”:

Izabela Kalinowska: Jesteśmy w tej chwili na etapie analizy planu lekcji przez dyrektora na lata 2020-2023 i jeżeli trzeba będzie to na lata 2023-2024. Nie ma absolutnie konkretnej daty, kiedy ta szkoła zostanie przeniesiona. Jeżeli będzie to możliwe, to od września przyszłego roku tak się stanie, jeżeli będzie zgoda rodziców i dyrektora, bo to jest też dla nas oczywiście ważne. Natomiast, jeżeli miałoby się okazać, że wiązałoby się to przeniesienie w przyszłym roku szkolnym ze zbyt późnym ukończeniem zajęć przez uczniów, to na pewno nie będziemy w tym momencie takich przenosin robić. Nie wchodzi w ogóle w grę ukończenie lekcji o godzinie 18.00. Zakładamy, że najbardziej takim optymalnym czasem czy optymalną godziną ukończenia lekcji przez dzieci w szkole podstawowej może być godzina 15.00 i tego się będziemy starali trzymać. To będzie adaptacja tych pomieszczeń, które są, w których są przygotowania, oczywiście pomieszczeń dla klas I-III, żeby to pomieszczenie dla najmłodszych dzieci było rzeczywiście zastosowane z możliwością adaptacji pomieszczeń, które zajmuje centrum nauki i techniki, gdzie też będą mogły odbywać się regularne lekcje w godzinach dopołudniowych.

Dokończona musi zostać termomodernizacja budynku przy 26 Marca, wybudowane musi zostać boisko oraz winda. Utworzona miałaby być świetlica, a także sale do zajęć z rewalidacji. Co znalazłoby się w dotychczasowej SP5?

Izabela Kalinowska: Chcielibyśmy tam docelowo przenieść Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Chcielibyśmy, aby w tym budynku znalazło swoją siedzibę Centrum Usług Wspólnych, czyli nowa jednostka miejska, która obsługuje pod kątem księgowo-finansowym wszystkie jednostki miejskie i planujemy taki trzeci komponent składowy w tym budynku umieścić, to byłoby centrum sztuk walki, czyli przygotujemy salę gimnastyczną plus to zaplecze techniczne, które w tej chwili jest przy sali gimnastycznej plus jeden najmniejszy korytarz, który znajduje się przy sali gimnastycznej. Jeżeli ktoś z państwa zna szkołę, to wie, że mówię o tym korytarzu po lewej, jak się wchodzi do budynku przez główne wejście i to byłoby wtedy wszystko od siebie oddzielone drzwiami i wtedy byłoby rzeczywiście centrum sportów przygotowane dla sportów sztuk walki, które rzeczywiście się w Wodzisławiu rozwijają bardzo intensywnie, a nie mają tej swojej dedykowanej części, gdzie mogłyby te sporty uprawiać.

Izabela Kalinowska mówi, że nie ma ustalonego terminu przeprowadzki. Jeśli byłaby zgoda dyrekcji, grona pedagogicznego oraz rodziców i udałoby się dostosować budynek przy 26 Marca do potrzeb wszystkich uczniów, byłby to wrzesień przyszłego roku. W pierwszej połowie grudnia ma odbyć się spotkanie władz Wodzisławia z rodzicami właśnie na ten temat.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021