Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodniczący Hutek: Nie ma zgody związków na wstrzymanie wydobycia

Facebook Twitter

Nie ma zgody związków zawodowych na wstrzymanie wydobycia w kopalniach. Bogusław Hutek przewodniczący górniczej Solidarności mówi w rozmowie w Radio 90, że nikt z nimi nie ustalał takiego rozwiązania.

Na wczorajszym (07.06.) spotkaniu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim związków zawodowych z zarządami spółek węglowych oraz wojewodą, szefem GIS-u i przedstawicielami ministerstwa nie ustalono szczegółów. Dziś je usłyszeliśmy, choć miały być przedstawione dopiero we wtorek po uzgodnieniu ze stroną związkową:

Dzisiaj wychodzi pan premier i strzela jak z karabinu, że zamyka 10 kopalń itd. i twierdzi, że to jest uzgodnione. Nie, nie było uzgodnień, myśmy przyjęli informację, usłyszeliśmy i we wtorek mieliśmy dogadywać, jak to będzie się odbywało w Polskiej Grupie Górniczej. Dlatego jestem trochę zniesmaczony, bo ktoś chce mnie wprowadzić w jakąś gierkę. Ja się nie chcę bawić ani w politykę – bo widzę, że tu wybory – jutro chcę usłyszeć od zarządu Polskiej Grupy Górniczej, jak to ma wyglądać.

Nie da się kopalni zamknąć z dnia na dzień – podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką Bogusław Hutek. Wstrzymanie wydobycia może mieć poważne konsekwencje:

Kto za to zapłaci, kto te przychody, które stracimy- to jest niewydobyte – będzie 1,5 mln ton węgla. Kto te przychody zwróci, czy zrekompensuje. Dobrze Pan wie, że fajnie iść na wolne tylko do czego wracać?

Radio 90: Czujecie się oszukani i zaskoczeni tymi informacjami?

Może nie oszukany, ale zrobiony trochę w bambuko, bo jeżeli ktoś mówi, że we wtorek mamy się dogadać a dzisiaj wyskakuje z tą informacją, że od jutra- no nie da się od jutra.

My chcemy wiedzieć, tak jak każdy myślący człowiek, górnik co potem, bo to zajechać idzie łatwo, ale co potem.

Dominik Kolorz w stanowisku skierowanym do Premiera napisał dziś, że Solidarność kategorycznie domaga się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej.

Na wtorek (09.06.) zaplanowane jest spotkanie związków zawodowych z zarządem PGG. Do 10 czerwca spółka miała przedstawić plan naprawczy. Teraz najważniejsze dla spółek węglowych będzie jednak przygotowanie się do wstrzymania wydobycia.

Czytaj także:

Pełna treść stanowiska skierowanego do premiera Mateusza Morawieckiego:

Szanowny Panie Premierze,

Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” i Zakładowa Organizacja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” w Polskiej Grupie Górniczej kategorycznie domagają się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Realizacja tej decyzji w praktyce doprowadzi do trwałego zamknięcia tych zakładów i upadłości likwidacyjnej Polskiej Grupy Górniczej.

Każdy, kto ma elementarną wiedzę na temat funkcjonowania kopalń węgla kamiennego, wie, że tego typu zakładów nie można zatrzymać z dnia na dzień bez odpowiedniego zabezpieczenia technologicznego. Co więcej, żeby górnicy po tak długiej przerwie mieli do czego wracać, kopalnia musi działać co najmniej na 50 proc. swoich mocy.

Ponadto nasze ogromne zdziwienie wzbudziła podana przez wicepremiera Sasina informacja, że podczas zapowiedzianego, 3-tygodniowego postoju górnicy mają otrzymać 100 proc. wynagrodzenia. W chwili obecnej nie ma żadnych rozwiązań prawnych pozwalających na sfinansowanie takiej operacji ze środków innych niż zasoby pieniężne Polskiej Grupy Górniczej. Z kolei obciążenie tymi kosztami PGG przy jednoczesnym pozbawieniu spółki możliwości uzyskiwania przychodów, wygenerowałoby w ciągu miesiąca stratę PGG na poziomie około 500 mln zł.

Niezrozumiały jest też dla nas fakt, że decyzja o wstrzymaniu wydobycia obejmuje również te zakłady, w których wśród załogi nie stwierdzono przypadków zakażeń, czyli w kopalniach Piast, Rydułtowy, Chwałowice, Pokój, Wesoła i Wujek.
W naszej ocenie, po początkowych trudnościach, strategia przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa w kopalniach i zakładach PGG w ostatnich tygodniach była właściwa. Zaangażowanie zarządu spółki i pracowników oraz służb medycznych przyniosło efekty w postaci wykrycia i opanowania ognisk zakażeń przy jednoczesnych, skutecznych działaniach na rzecz ograniczenia finansowych skutków pandemii.

Pragniemy z całą mocą podkreślić, że podczas spotkania reprezentantów rządu, zarządu PGG i przedstawicieli strony społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, które odbyło się 7 czerwca, nie zostało zawarte żadne porozumienie, ani jakiekolwiek inne wiążące uzgodnienia dotyczące decyzji o zamknięciu kopalń na trzy tygodnie. Informacja, jakoby decyzja szefa resortu aktywów państwowych była wynikiem consensusu ze stroną związkową, jest nieprawdziwa.
Warto dodać jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestię. Decyzja o zamknięciu kopalń, zagrażając funkcjonowaniu kilkudziesięciu, tysięcy miejsc pracy w tych zakładach, piowadzi też do likwidacji kolejnych kilkunastu tysięcy w firmach sektora okołogórniczego. To katastrofa gospodarcza i społeczna.

Szanowny Panie Premierze,

Zapowiedziana przez wicepremiera Sasina decyzja o wstrzymaniu na trzy tygodnie wydobycia w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej jednoznacznie wskazuje, że panu ministrowi brakuje podstawowych kompetencji i umiejętności do sprawowania prawidłowego nadzoru właścicielskiego nad sektorem wydobywczym. W związku z powyższym zwracamy się do Pana Premiera o objęcie osobistym nadzorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Pozostawienie kompetencji w tym zakresie w gestii ministra Sasina będzie oznaczało Pańskie przyzwolenie na likwidację Polskiej Grupy Górniczej i utratę dziesiątek tysięcy miejsc pracy. W imieniu Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz ZOK NSZZ „Solidarność” Polskiej Grupy Górniczej przestrzegamy, że będziemy tych miejsc pracy bronić z najwyższą determinacją.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021