Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodniczący Rady Miasta w Wodzisławiu Śląskim może stracić stanowisko. O co chodzi?

Facebook Twitter

Odwołania Dezyderiusza Szwagrzaka chce część radnych, po tym jak w mieście wybuchła afera. Do władz miasta, radnych i mediów trafił anonim, w którym opisane zostały poważne skargi i zarzuty dotyczące osoby przewodniczącego.

Z pismem zapoznał się także prezydent Mieczysław Kieca, który zdecydował się złożyć zawiadomienie do prokuratury:

Mieczysław Kieca: Funkcjonariusz publiczny, w tym samorządowy, jakim jest prezydent miasta, w przypadku kiedy posiada wiedzę uprawdopodabniającą możliwość popełnienia przestępstwa lub przestępstw jest zobowiązany złożyć zawiadomienie do prokuratury. Między 30 stycznia a 10 lutego zgłosiło się do mnie wiele osób, które w dużej mierze potwierdziły rzeczy, które są zawarte w anonimach w grudniu, przedstawiły nowe dowody. Cały materiał przedłożyłem do prokuratury.

Po tym fakcie radni Koalicji dla Miasta, wśród nich Eugeniusz Ogrodnik, złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na której chcieliby odwołać przewodniczącego:

Eugeniusz Ogrodnik: Zaniepokoiły nas informacje medialne, które świadczą o sprawie, którą trzeba wyjaśnić. Ona wpływa bardzo negatywnie na opinię o naszej radzie. Jeżeli część z tego jest prawdą, to są poważne zarzuty. Zaniepokojeni złożyliśmy taki wniosek. Można przewodniczącego zwiesić do czasu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli się okaże, że jest to nieprawda, to z chęcią go przeprosimy i przywrócimy na to stanowisko.

Prezydent Kieca nie chce informować, jakie zarzuty są kierowane pod adresem przewodniczącego Rady Miasta. Więcej zdradza radny Ogrodnik. O co zatem chodzi?

Eugeniusz Ogrodnik: O mobbing oraz o sprawy związane z zakładem pracy, którego przewodniczący jest dyrektorem. Co do zastrzeżeń do funkcjonowania rady i prowadzenia obrad, ja już wyrażałem na sesji, to są sprawy wewnętrzne. Ta sytuacja jest niepokojąca.

Chcieliśmy poprosić o komentarz samego Dezyderiusza Szwagrzaka, ale jego telefon milczał.

Jak dowiedziało się Radio 90, wodzisławska prokuratura przesłała materiały w tej sprawie do Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która ma się nią zająć bądź wyznaczyć prokuraturę, która będzie prowadziła dochodzenie.

Kiedy zapadną dalsze decyzje?

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w Wodzisławiu jest zaplanowana na środę (17.02.). Początek o godz. 8.30 w Wodzisławskim Centrum Kultury.

Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, podczas której podjęty zostanie temat odwołania Dezyderiusza Szwagrzaka z pełnionej funkcji przewodniczącego, poparli radni: Grażyna Pietyra, Eugeniusz Chłapek, Jan Czyżak, Jan Grabowiecki, Stefan Grzybacz, Eugeniusz Ogrodnik, Adam Kantor, Ireneusz Skupień, Czesław Rychlik, Roman Szamatowicz.

Porządek obrad

 • Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.
 • Rozpatrzenie wniosku o odwołanie przewodniczącego Rady Miejskiej radnego Dezyderiusza Szwagrzaka:
  a) powołanie komisji skrutacyjnej,
  b) przeprowadzenie głosowania tajnego,
  c) ogłoszenie wyników głosowania,
  d) podjęcie uchwały w sprawie odwołania przewodniczącego Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego.
 • Zamknięcie sesji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj