Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodnik czeka w… Rybniku. Kolejny spacer – 12 maja

Facebook Twitter

Warto się rozglądać i pójść czasami na wycieczkę z kimś, kto wie więcej. Akcja "Przewodnik czeka... w Rybniku" ruszyła wiosną zeszłego roku, cieszy się coraz większym zainteresowanie. Na pierwszy spacer z przewodnikiem wybrało się 30 osób, dziś po Rybniku w czasie niedzielnych akcji spaceruje ponad setka mieszkańców zainteresowanych historią miasta.

Pomysł na akcję „Przewodnik czeka… w Rybniku” pojawił się wiosną ubiegłego roku. Nie był nowy, bo już przed laty w tym mieście organizowano wycieczki z przewodnikiem, dawniej jednak wyjeżdżano w Beskidy.

W myśl zasady Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie – mówi Krzysztof Jaroch, naczelnik wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta w Rybniku. W rybnickim oddziale PTTK pomysł oprowadzania wycieczek po mieście pojawił się 3 lata temu – przypomina przewodnik Piotr Polak:

Takie kontakty bezpośrednie z uczestnikami wycieczek po Rybniku, którzy mają wiele do opowiedzenie o historii miasta, chwali sobie także Małgorzata Płoszaj, zbierająca informacje o rybnickich Żydach, która działa w forum.zapomniany.rybnik.pl. Historii Żydów w Rybniku poświęcony był ostatni spacer:

Jedną z wycieczek, które cieszyły się ogromną popularnością, był spacer z przewodnikiem do schronu w dzielnicy Wawok:

To jeden z trzech schronów, które zostały wybudowane w 1939 roku – mówi Remigiusz Michalik z forum.zapomniany.rybnik.pl, który skarży się przy okazji na osoby, które niszczą rybnicki schron. W ostatnim czasie stwierdziliśmy, że ktoś dewastuje schron i jego okolice, są powyrywane elementy metalowe, połamane elementy drewniane okopu, są śmieci i butelki:

W niedzielne popołudnia spacery z przewodnikiem po Rybniku mają swoje tematy. Są bardzo różne – przypomina Lucyna Tyl, rzeczniczka prasowa magistratu:

Kto przychodzi na akcję Przewodnik czeka… w Rybniku? Udało nam się stworzyć taką stałą grupę bywalców.

– mówi przewodnik PTTK Piotr Polak, który wybiera tematy kolejnych wycieczek:

W zabieganym świecie nie mamy czasu się rozglądać, dziś w Radiu 90 zachęcamy do tego, bo czasami wystarczy spojrzeć w górę na kawałek gzymsu… albo spojrzeć pod nogi i pomyśleć: „Znowu idę po cmentarzu w Rybniku”.

– mówi przewodnik PTTK Piotr Polak. Rybnik ma swoje broszury, ale poważnego przewodnika się jeszcze nie doczekał. Na razie – mówi Krzysztof Jaroch, naczelnik wydziału promocji i informacji Urzędu Miasta w Rybniku:

Podczas spacerów z przewodnikiem można zdobyć specjalne pieczątki:

Przewodnik PTTK Piotr Polak zachęca, aby zdobyć odznakę Turysty Ziemi Rybnickiej:

Najbliższy spacer z przewodnikiem w Rybniku 12 maja, w niedzielę. To będzie dalsza wycieczka do dzielnicy Niewiadom, w rejon kopalni Ignacy:

– polecała Lucyna Tyl, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024