Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodnik Radia 90: Jesteśmy w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu- Zdroju [materiał partnera]

Facebook Twitter

To był kiedyś centralny punkt jastrzębskiego sanatorium, powstał w drugiej połowie XIX w. Dziś, mimo, że sanatorium w Jastrzębiu to zdecydowanie przeszłość, jest dumą miasta. 18- hektarowy park to miejsce między ulicą Witczaka i 1 maja w jastrzębskim Zdroju.

Park, wpisany do rejestru zabytków w 1993 roku, nosi imię doktora Mikołaja Witczaka, to polski lekarz, zasłużony dla rozwoju jastrzębskiego uzdrowiska. Pochodził z Wielkopolski, ale osiadł w naszym regionie, w 1886 roku został lekarzem uzdrowiskowym, a dziesięć lat później wykupił zdrojowisko od niemieckiego bankiera Juliusza Landau.

W ramach prac nad rozwojem uzdrowiska zainicjował budowę nowych łazienek do kąpieli borowinowych, pijalni, inhalatorium, urządzeń wodoleczniczych, założył też park, a od 1909 prowadził sanatorium górnicze. Działał w stowarzyszeniach lokalnych.

– czytamy w jego biografii.

W Parku Zdrojowym znajdziemy najwięcej jastrzębskich zabytków, tutaj odbywa się sporo  wydarzeń kulturalnych i… rodzinnych spacerów.

Park Zdrojowy był jednym z najważniejszych elementów kurortu, który w latach 60. XIX wieku ufundował hrabia Felix von Königsdorff. Już wtedy otulał swoim drzewostanem budynki uzdrowiskowe – pierwszymi była nieistniejąca już dziś Szwajcarka i pijalnia wód (dzisiejsza Kawiarenka Letnia – Central Park).

– podaje portal slaskie.travel, polecając to miejsce:

Jastrzębskie uzdrowisko od początku swojej działalności przyciągało ludzi z całej Polski leczniczymi solankami jodobromowymi. Jeszcze w latach 70. XIX wieku powstała w nim kolumnada, która była miejscem spacerów gości kurortu w czasie niepogody. To właśnie ona była wzorem dla odbudowanego w 2015 roku inhalatorium w formie charakterystycznej drewnianej promenady. Dziś używana jest w nim solanka z Zabłocia. Przed inhalatorium stoi charakterystyczna rzeźba z lat 60-tych „Duet” (często mylnie nazywana „Tańczącą Parą”).

Od samego początku Park Zdrojowy dzielił się na dwie części – górną, urządzoną na wzór ogrodu, i dolną, nazwaną Doliną Mikołaja, o bujnej roślinności, z licznymi ścieżkami, które prowadzą między stokami jaru.

To tam możemy zauważyć urokliwe fińskie mostki, na których zakochani przypinają kłódki na znak swojej miłości. Szczególnie dolna część parku zachwyca bogatą roślinnością – część roślin sprowadzona jest nawet z Ameryki Północnej (np. daglezja zielona) i Azji (miłorząb japoński).

-poleca to miejsce miejski portal jastrzebie.pl.

W górnej części parku znajdziemy liczne zabytki z czasów uzdrowiska. Najbardziej okazałym jest Dom Zdrojowy, który jest wizytówką miasta i parku. Wraz z Galerią Historii Miasta (Łazienki II) i muszą koncertową wyznacza on granice niedawno odnowionego placu z fontanną. Dom Zdrojowy jest dziś instytucją kulturalną, miejscem wydarzeń, warsztatów, koncertów. Poza tym w parku znajduje się filia biblioteki (zabytkowa Masnówka), odnawiane właśnie Łazienki III, plac zabaw oraz zabytkowa Pijalnia Wód.

Słuchaj w piątek (6.08.) w Radiu 90 Przewodnik Radia 90 zabierze nas do Parku Zdrojowego!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj