Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przewodnik Radia 90: Odwiedzamy zabytkowe Osiedle Familoków w Czerwionce-Leszczynach [FOTO] [materiał partnera]

Facebook Twitter

Zabytkowa wielorodzinna zabudowa mieszkaniowa to osiedle patronackie niedziałającej już kopalni "Dębieńsko". Budynki powstały w latach 1898 - 1916, w czasach rozbudowy kopalni. Od tego miejsca, od Familoków w Czerwionce-Leszczynach rozpoczyna się tegoroczna Industriada! Poznajmy to miejsce...

Powstanie osiedla miało duży wpływ na rozwój ówczesnej wsi Czerwionka. Między innymi dzięki powstaniu osiedla, Czerwionka nabrała miejskiego charakteru. Obecnie to bardzo cenne i atrakcyjne miejsce dla gminy Czerwionka-Leszczyny, wpływa na to lokalizacja w centrum oraz ciekawe cechy architektoniczne. Na osiedlu znajduje się ponad 80 budynków, wśród których wyróżnić można około 40 różnych typów.

Jak czytamy na www.czerwionka-leszczyny.pl:

Osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”, jak podkreślają architekci, jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu. Wyróżnia ją dekoracyjność zastosowanych form architektonicznych. Osiedle zostało zaprojektowane tak, by tworzyć przemyślaną całość, choć każdy z około stu familoków jest inny. Domy wyróżniają się ciekawymi detalami dekoracyjnymi: glazurowaniem, deskowaniem, murem pruskim, a także dachem mansardowym czy charakterystycznym wolim oczkiem w dachu. Inwestorem kolonii był koncern Zjednoczone Huty Królewska i Laura – właściciel kopalni „Dębieńsko”. Cały kompleks projektował mistrz budowlany Stork z Czerwionki, etatowo pracujący dla koncernu.

Aby miejsce poza wartością urbanistyczną i estetyczną było również wartościowe dla współczesnych mieszkańców i turystów, postanowiono je dostosować do obecnych potrzeb – założono ogródki kwiatowe oraz zieleńce i skwery. Stworzono place zabaw dla dzieci, fontannę, plenerową siłownię, skatepark oraz stoły do gry w tenisa stołowego. Zadbano o większą ilość zieleni.

Osiedle w Czerwionce wyróżnia dekoracyjność i różnorodność zastosowanych form architektonicznych – ozdobny detal – szczyty, facjaty, ornamenty, odeskowania, elementy muru pruskiego, charakterystyczne są także krawędzie szczytowe, powtarzający się kształt facjat, odeskowania, pokryte karpiówką dachy. Często stosowanym elementem architektonicznym jest też tzw. wole oko. Pomimo zróżnicowania architektury, kolonia zachowuje jednolity charakter całości. Rozplanowano ją w oparciu o prostokątną siatkę ulic, nadając jej szachownicowy układ. Część środkową osiedla zajęły budynki wolnostojące o bogatszej dekoracji architektonicznej, na obrzeżach zaś postawiono obiekty o skromniejszym wystroju.

– czytamy na www.czerwionka-leszczyny.pl.

Miejsce jest świetnym materiałem do promowania jako atrakcja turystyczna naszego regionu, nad czym w ostatnich latach intensywnie pracują władze Czerwionki-Leszczyn. Dzięki pozyskanym dotacjom unijnym gmina prowadzi obecnie rewitalizację infrastrukturalną i społeczną. Celem działań jest poprawa jakości życia mieszkańców osiedla oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla turystów.

Zobacz zdjęcia:

Jak dotrzeć na miejsce?

Industriada 2021

Osiedle Familoków w Czerwionce-Leszczynach będzie też miejscem inauguracji tegorocznej edycji Industriady, która rozpoczyna się już w sobotę (11.09.)! Industriada 2021 odbywać się będzie w 38 obiektach w 25 miejscowościach województwa śląskiego. „Technika to was zaskoczy” to hasło przewodnie tegorocznej edycji. Familoki z Czerwionki-Leszczyn dołączyły do Szlaku Zabytków Techniki w 2016 roku. Tutaj więcej na temat wydarzenia:

Już jutro (10.09.) w ramach cyklu Przewodnik Radia 90, na naszej antenie powiemy więcej na temat Osiedla Familoków w Czerwionce-Leszczynach.

Odkrywaj z nami to miejsce, słuchaj nas!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lutego 2023