Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przez 2,5 godziny rozmowy nie zorientowała się, że to oszust. Straciła ponad 25 000 złotych

Facebook Twitter

Przez 2 i pół godziny nie zorientowała się, że rozmawia z przestępcą i straciła ponad 25 tysięcy złotych. Mężczyzna podał się za pracownika departamentu bezpieczeństwa. Mamy kolejne tego typu oszustwo w regionie. Ofiarą padła 39-latka z Żor.

nękanie telefonami, oszustwo telefoniczne
Fot. pixabay.com

Osoba, która do niej zadzwoniła, przedstawiła się jako pracownik banku i była doskonale zorientowana na temat sytuacji kobiety. Oszust znał wszystkie jej dane i korzystał z numeru takiego samego jak infolinia banku. Uśpił czujność kobiety i poprosił o zainstalowanie aplikacji chroniącej jej konto. 39-latka poprzez nową aplikację udostępniła oszustowi dane dostępowe, a ten podszywając się pod nią, zaciągnął kredyty. Podczas rozmowy pokrzywdzona kilkukrotnie użyła specjalnych kodów bankowych do zatwierdzenia operacji na koncie i w międzyczasie poszła do bankomatu, z którego wypłaciła 17 tysięcy złotych. Pieniądze przelała BLIK-iem na konto oszusta. Tak jak mówiliśmy: w sumie straciła 25 tysięcy złotych.

Ten twierdził bowiem, że inna osoba, podszywająca się pod 39-latkę, zaciągnęła kredyt, gdyż departament bezpieczeństwa spóźnił się i nie zdążył go zablokować. Uratować kobietę przed utratą tej sumy miało właśnie wykonanie przelewu na „bezpieczne” konto.

Po tej operacji oszust poinformował, że zauważył kolejne dwie próby podjęcia pieniędzy z konta kobiety przez osobę nieuprawnioną. Instruując ją co ma zrobić w tej sytuacji, ostatecznie wyłudził jeszcze od niej dwa kody BLIK na łączną kwotę 7 tysięcy złotych. Na odchodne dodał, że konto kobiety jest już zabezpieczone i obiecał kontakt ze strony policjanta zajmującego się cyberprzestępczością.

Ta historia, jak wiele innych pokazuje. Jak zuchwali są przestępcy i jak łatwo ich ofiary dają im wiarę. Bądźcie rozsądni i w podobnych kontaktach postępujcie z głową. Tylko zdrowy rozsądek może uchronić Was od straty pieniędzy i wielu innych nieprzyjemnych skutków.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 grudnia 2023