Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przy Wodzisławskim Ośrodku Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży otwarto ogród sensoryczny

Facebook Twitter

Zaprojektowano trzy strefy: strefę roślin, strefę wrażeń i strefę integracyjną. Każdą ma oddziaływać na inne zmysły. Ogródek sensoryczny oficjalnie otwarto dziś (1.06.) w Dniu Dziecka!

fot.wodzislaw-slaski.pl

Jest to przestrzeń, w której dzieci czują się swobodnie. Mogą dotknąć każdego elementu wyposażenia ogródka, obejrzeć go z bliska, poruszać nim, bądź wydobyć z niego zapach. To miejsce zaprojektowana z myślą o dzieciach z dysfunkcjami i ograniczeniami. Pozwala ono na bliższe poznanie świata, dokładne jego obejrzenie, poczucie, odczucie

– mówiła dyrektor WORiT.

Ogródek sensoryczny powstał dzięki środkom finansowym pochodzącym ze zbiórki charytatywnej zorganizowanej w listopadzie przez Fundację „Wspólnota Dobrej Woli”. Został zaprojektowany przez mgr inż. Jarosława Wiktora, a projekt wykonał mgr inż. Krzysztof Sokalla. Ogródek zmysłów stanowi część placu rekreacyjnego WORiT i ma charakter poznawczo-edukacyjny.

fot.wodzislaw-slaski.pl

Cel ogrodu

Celem jest pobudzenie zmysłów i emocji poprzez dotykanie różnych rodzajów nawierzchni, dźwięków, zapachów i kolorów. To także wspomaganie małej i dużej motoryki oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wszystko tam można dotknąć, posmakować, powąchać, usłyszeć.

Ogródek sensoryczny podzielony został na trzy strefy

„A” strefa roślin: (zapach) wraz z częścią relaksu.
W tej strefie znajdują się ogródki warzywne/zielniki, posadowione na wysokości 90 cm, co ułatwia dzieciom dotykanie, wąchanie oraz pielęgnację roślin. Znajdujące się w tej strefie ławki
pozwalają na relaks i odpoczynek w otoczeniu zieleni i kwitnących krzewów. Rośliny będą wykorzystywane również podczas zajęć edukacyjno-terapeutycznych rozwijających kreatywność, małą motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową.

„B” strefa wrażeń: (dźwięk, kolor, dotyk).
W tej strefie znajduje się ścieżka sensoryczna, pergole i tarcze sensoryczne. Ścieżka podzielona została na 7 kwater. Każda z nich ma zróżnicowaną nawierzchnię, jest to piasek, kamienie, drewniany bruk oraz trawa. Elementy poszczególnych tarcz dzięki swojej różnorodności zachęcają do aktywności fizycznej i zabawy, wzbudzają ciekawość i chęć poznania czegoś nowego.

„C” strefa integracyjno-rekreacyjna (altana).
W tej strefie znajduje się drewniana altana, która jest dobrym miejscem do odpoczynku oraz miejscem spotkań integracyjnych z dziećmi i młodzieżą z zaprzyjaźnionych placówek oświatowych.

źródło: WORiT

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024