Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przy Zbiorniku Goczałkowickim powstaje wieża widokowa do obserwacji ptaków

Facebook Twitter

Trwają prace nad budową wieży widokowej w miejscu starej przepompowni (w Wiśle Małej), z której będzie można obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce – wyspie dla ptactwa wodno-błotnego na Zbiorniku Goczałkowickim. W ramach realizacji powstanie również parking wraz z zjazdem z drogi wojewódzkiej. Wieża widokowa, podobnie jak wyspa, powstaje w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL.

fot. RDOŚ Katowice

Wieża widokowa to kolejna inwestycja realizowana w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL. Będzie można z niej podziwiać ptaki gniazdujące na Ptasiej Beczce m.in. śmieszki, rybitwy rzeczne czy mewę czarnogłową.

Liczymy, że wieża zlokalizowana przy niezwykle krajobrazowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem, już z końcem roku znajdzie się na mapie atrakcji powiatu pszczyńskiego

– podkreśla Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

fot. RDOŚ Katowice

Lokalizacja, w której budowana jest wieża to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiorkiem. Policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, Państwowa Straż Rybacka – kontrolować gospodarkę rybacką, dzięki której utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Państwowej Straży Pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych z uwagi na to, że na Zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach. Natomiast Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach jako administrator zbiornika, będzie mógł korzystać z punktu do monitorowania stanu Zbiornika w rejonie ujścia Wisły, jest to szczególnie ważne, ponieważ poziom wody na Zbiorniku w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew.

fot. RDOŚ Katowice

Projekt LIFE.VISTULA.PL realizowany jest przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, we współpracy z RDOŚ w Krakowie, Górnośląskim Kołem Ornitologicznym i Towarzystwem na rzecz Ziemi. Środki na realizację pochodzą z Programu LIFE Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

fot. RDOŚ Katowice

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024