Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przybywa obcokrajowców na Śląsku. ZUS opublikował statystki

Facebook Twitter

Przybywa obcokrajowców w Polsce i w naszym województwie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował statystki dotyczące obywateli innych państw pracujących w naszym kraju.

mat. prasowe ZUS Rybnik

Mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim:

Beata Kopczyńska: Śląski rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom ponad 90 państw. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem. Widać to także w statystykach ZUS. Na koniec czerwca 2020 r. w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było 605 tysięcy, a pod koniec czerwca 2021 r. 818 tys. Jeśli chodzi o dane z województwa śląskiego, to w czerwcu 2020 r. liczba obcokrajowców odprowadzających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 51 310, a obecnie na koniec czerwca 70 595.

A skąd przyjeżdżają do na cudzoziemcy?

Beata Kopczyńska: W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców, co stanowi prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS. Także w województwie śląskim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 56 tysięcy, czyli ponad 80 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie. Drugą narodowością, która chętnie podejmuje pracę w Śląskim to Białorusini i Gruzini. Legalnie zatrudnionych jest 2,3 tysiąca obywateli Białorusi, a Gruzji – 1,9 tysiąca.

A w naszym województwie legalnie pracują także obywatele takich egzotycznych państw jak Argentyna, Ekwador, Lhaos czy Madagaskar.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj