Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przyczyny otyłości i ich leczenie – jak walczyć z nadmierną masą ciała? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Otyłość należy do chorób cywilizacyjnych, które w Polsce rozwijają się znacznie szybciej niż w innych krajach Europy. Liczba otyłych dzieci w wieku szkolnym rośnie gwałtownie, a co drugi dorosłych mężczyzna waży zbyt dużo. Otyłość II stopnia dotyka już nastolatków, a otyłość III stopnia już po 30. roku życia wiąże się z ryzykiem nagłego zgonu z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Jak leczy się otyłych pacjentów?

mat. nadesłany

1. Najczęstsze przyczyny otyłości

2. Pomiar tkanki tłuszczowej kluczowy w terapii dla otyłych

3. Jak wygląda leczenie otyłości?

W leczeniu otyłości zawsze powinno się dobierać metody terapeutyczne do stanu ogólnego pacjenta, jego masy ciała i oczekiwań co do przyszłej sylwetki. Inaczej podchodzi się do osoby, która ma I stopień otyłości i ogólnie jest dość sprawna niż do pacjenta, który z powodu nadmiernej wagi jest przykuty do łóżka. Metody leczenia otyłości różnią się również w zależności od tego, czy pacjent korzysta z pomocy lekarza, czy też zdaje się na wsparcie dietetyka.

Najczęstsze przyczyny otyłości

Przyczyny nadwagi i otyłości są zróżnicowane, jednak zwykle sprowadzają się do braku aktywności fizycznej i spożywania zbyt dużej liczby kalorii. Niezdrowa dieta w połączeniu z leżeniem na kanapie przyczynia się do utraty kontroli nad masą ciała. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej może pojawić się także w przypadku zaburzeń hormonalnych. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów płciowych, nadnerczy i tarczycy lub prolaktyny sprawia, że metabolizm ulega zaburzeniu. Pacjent tyje, nawet gdy je niewiele i dużo się rusza. Cukrzyca i insulinooporność również wiążą się z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, która w charakterystyczny sposób gromadzi się wokół pasa.

Pomiar tkanki tłuszczowej kluczowy w terapii dla otyłych

Powikłania i zagrożenia związane z nadmierną masą ciała w dużej mierze zależą od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Największe zagrożenia wiążą się z tłuszczem w okolicy brzucha. To właśnie on powoduje zaburzenia hormonalne, utrudnia oddychanie i pracę serca oraz inne problemy zdrowotne. Kobiety z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej na brzuchu są zagrożone niepłodnością, a w przypadku zajścia w ciążę mogą mieć trudności z urodzeniem dziecka. Proces leczenia otyłości rozpoczyna się od określenia postaci tkanki tłuszczowej i jej rozmieszczenia, a także dokonania ogólnego pomiaru tłuszczu w organizmie. Wynik pomiaru nie powinien przekraczać wartości przewidzianej dla płci i wieku. Wynik jest ważniejszy od samego BMI, gdyż wykazuje prawdziwą skalę otyłoci. Niekiedy kilogramy mogą wiązać się z opuchlizną i dużą masą mięśniową, a nie z tłuszczem, czego BMI nie może wykazać.

Jak wygląda leczenie otyłości?

Długotrwałe zaburzenie bilansu energetycznego negatywnie wpływa na masę ciała w kolejnych latach. Zanim rozpocznie się dietę, otyły pacjent powinien wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Dzięki nim ujawnią się choroby mogące odpowiadać za tycie i wymagające leczenia przed wprowadzeniem diety. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie prawidłowego jadłospisu i regularnej aktywności fizycznej do codziennego planu dnia. Aktywność fizyczna początkowo może przyjmować wyłącznie postać spacerowania, by stopniowo przyzwyczaić organizm do ruchu.

Jeśli otyłość pacjenta krytycznie zagraża jego życiu, a inne metody leczenia zawiodą, możliwe jest przeprowadzenie operacji bariatrycznej. Zmniejszenie żołądka powoduje szybkie chudnięcie, jednak ma poważne konsekwencje w przyszłości. Decyzja o takiej operacji powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana ze specjalistą.

Przeczytaj więcej na https://e-recepta.net/otylosc

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj