Przydatne porady przed rozpoczęciem sezonu grzewczego [materiał partnera]
We wrześniu i październiku, gdy za oknem robi się coraz zimniej, warto zacząć przygotowania do sezonu grzewczego. Szczególne znaczenie ma zadbanie o instalację grzewczą przed sezonem, ponieważ to od jej działania zależy codzienny komfort w domu lub mieszkaniu.
Odpowietrzenie grzejników
Jeszcze przed sezonem grzewczym należy odpowietrzyć kaloryfery, a także dokonać konserwacji. Takie działania są niezbędne, ponieważ poprawiają pracę grzejników, a dzięki temu marnuje się mniej zasobów na ogrzanie pomieszczeń. Jak odpowietrzyć grzejnik dowiemy się na stronie firmy Grupa Topex. Zadanie to jest bardzo łatwe, ponieważ wystarczy odkręcić zawór odpowietrzający przy pomocy klucza lub śrubokrętu, a następnie wypuścić wodę. W ten sposób kaloryfery zostaną przygotowane na nowy sezon.
Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza
Odczucie ciepła zależy nie tylko od temperatury w pomieszczeniach, lecz także od poziomu wilgotności powietrza. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci, na poziomie od 40% do 60%. W ciągu roku, gdy włączone są kaloryfery, może dochodzić do wysuszenia błon śluzowych, czego konsekwencją jest chrypka poranna, a także ryzyko pojawienia się przeziębień. Warto kupić nawilżacz powietrza, jeśli w mieszkaniu jest zbyt sucho. Innym rozwiązaniem doraźnym jest umieszczenie pojemnika z wodą w pobliżu kaloryferów.
Przygotowanie nowej pościeli i koców
Na zimę należy także przygotować swoje miejsce do snu. Najlepiej wyjąć z szafy (lub kupić) zimową pościel, która jest ocieplana i zapewnia wysoki komfort termiczny. Do salonu warto zanieść ciepłe koce, którymi będzie można przykryć się w czasie bezruchu, na przykład podczas oglądania telewizji. Dobrze ubierać się w domu w miarę ciepło, jednak nie należy się przegrzewać, ponieważ może to doprowadzić do chorób i przeziębień. Ważne jest również dbanie o komfort termiczny.
Mądre docieplenie domu
Koszty ogrzewania zwykle są dosyć wysokie, zwłaszcza w przypadku ogrzewania elektrycznego lub gazowego. W tym ostatnim przypadku dochodzą także drogie przeglądy pieca dwufunkcyjnego. Właśnie dlatego warto zadbać o mądre docieplenie domu, polegające na zminimalizowaniu miejsc, z których ucieka ciepłe powietrze. Kaloryfery muszą być odsłonięte, nie powinny być zastawione meblami lub dużymi doniczkami i kotarami. Kolejne świetne rozwiązanie stanowi zastosowanie specjalnych regulatorów temperatury na grzejnikach. Innowacyjną metodą jest skorzystanie z systemów smart, które kontrolują wydajność ogrzewania, a także dbają o stan rachunków. W sytuacji, gdy w domu znajduje się stara instalacja grzewcza, warto wymienić ją na nową, która będzie bardziej energooszczędna. W mieszkaniu z kolei można zamontować nowoczesny typ kaloryferów zapewniający wyższy poziom komfortu termicznego.