Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przyjdź, zobacz, dotknij” – wystawa budownictwa pasywnego i energii odnawialnej w Rybniku

Facebook Twitter

Chodzi o to, żeby zobaczyć z bliska co to jest budownictwo pasywne i energia odnawialna. W piątek (5.04.) otwarcie wystawy, na której prezentowane będą technologie związane z nowoczesnym, ekologicznym budownictwem.

Dwudniowa wystawa odbędzie się na terenie warsztatów Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej przy ulicy Świerklańskiej.

To ma być na zasadzie: „Przyjdź, zobacz, dotknij”– mówi Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo- Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego:

Będziecie mogli przyjść, dotknąć, zobaczyć, dowiedzieć się, nawet poplotkować. Jak to gdzieś u kogoś innego zafunkcjonowały różnego rodzaju możliwości, czyli połączenia fotowoltaiki z wykorzystaniem pomp ciepła i innych źródeł, źródła systemowe prawdopodobnie też będą omawiane na takim panelu dyskusyjnym. Wszystko to co nas de facto interesuję, łącznie z ogrzewaniem, a prze to z ochroną środowiska.

Jak mówi nam prezydent Rybnika Piotr Kuczera, wystawa to odpowiedź na zainteresowanie mieszkańców:

Budownictwo pasywne, energia odnawialna to tematy bardzo bieżące, bardzo przyszłościowe jednocześnie. Dobrze, że Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej, izba podjęła temat i chce edukować mieszkańców i chce pokazywać dobre przykłady, wszystko to co może wpływać na środowisko, na styl życia i styl budownictwa również. Edukujemy kolejne pokolenia, również środki europejskie, które pozyskał są dobrze wykorzystywane, są promowane i myślę, że to co mieszkańcy zobaczą, wpłynie na ich życie i na ich postawy.

W czasie tej wystawy na terenie budowlanki, połączyliśmy siły, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt– dodaje Joanna Kryszczyszyn z Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej:

Chcemy wykorzystać efekt z energii. Efekt z energii, czyli tą wiedzę i siłę izby przemysłowej, która robiła takie targi miasto, które zajmuję się edukowaniem, jeżeli chodzi o energię odnawialną. My jako Rybnickie Centrum Edukacji otwieramy jakby pierwszą pracownię budownictwa inteligentnego i pasywnego i budowlanka ma dni otwarte. Na tej wystawie, którą robiły w ciągu dwóch dni, chcemy blokować firmy takimi blokami tematycznymi. W sali gimnastycznej będą prezentować się wszystkie firmy, które zajmują się solarami i fotowoltaiką, pompami cieplnymi. Na terenie warsztatów, czyli warsztaty rybnickiego centrum, również są na terenach budowlanki. Będziemy pokazywać budownictwo pasywne, będziemy mówić o tym jak ocieplać domy. Mają być tam audytorzy, mają być tam projektanci, ma być firma, która pomaga w pisaniu wniosków.

Będą panele dyskusyjne, a wszystko na zasadzie: posłuchaj, zastanów się i zmień:

Edukuj się, zastanów się, czy nie warto inwestować środki, aby mieć czysto w swojej kotłowni, czysto w swoim domu, czysto w swoim środowisku. Edukuj się, zmień swoją mentalność, najważniejsze jest jednak zdrowie, co z tego, że masz sześć samochodów, jak możesz nie żyć więc myślę, że to jest sprawa nas wszystkich i dobrze, że miasto w tym wypadku chciało również pokazać, że to co my robimy, czyli edukujemy dzieci. Ty rodzicu zastanów się, czy nie wybierzesz sobie drogi edukacyjnej dla dziecka, poprzez budowlankę, poprzez budownictwo pasywne, niech on zostanie również naszym słuchaczem to myślę, że jest to dodatkowy bonus, ta wisienka na torcie, żeby zacząć również zmieniać mentalność rodziców, jeżeli chodzi o wybory zawodowe.

Otwarcie wystawy na terenie budowlanki w piątek (5.04.) o godzinie 11.00, tego dnia będzie ją można zwiedzać do 18.00, w sobotę (6.04.) od 9.00 do 17.00.

11:00
Uroczyste otwarcie wystawy oraz hali budownictwa pasywnego i inteligentnego, Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera – warsztaty mechaniczne RCEZ, Rybnik, ul Świerklańska 42

BLOK WYKŁADOWY

11:10
Wybrane aspekty ekologii – prof. dr hab. inż. Joachim Kozioł, były dyrektor CKI w Rybniku,
11:25
Wybrane skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza – dr n. medycznych Katarzyna Musioł, ordynator oddziału pediatrycznego WSSP nr 3,
11:40
Efektywność energetyczna – dr inż. Marek Rojczyk, adiunkt na wydziale ISIE,
11:55
Budynki pasywne- technologia i eksploatacja – mgr inż. Tomasz Niewelt, właściciel firmy budującej domy pasywne i energooszczędne,
12:10
Domy inteligentne – Artur Pollak, właściciel firmy tworzącej systemy domów inteligentnych,
12:25
Program „Czyste powietrze”– Szymon Twardoń Doradca Energetyczny dla Województwa Śląskiego z WFOŚiGW w Katowicach.
12:40
Panel dyskusyjny

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj