Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przyjedziemy do Pana po gaśnice…”. Słuchacz Radia 90 informuje o próbie wyłudzenia

Facebook Twitter

Ważne by je mieć, często pomagają ugasić pożar w zarodku, albo przygasić płomienie do przyjazdu strażaków. Gaśnice - bo o nich mowa - zgodnie z przepisami powinny znajdować się we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Także w siedzibach firm.

fot.Antranias/pixabay

Wymieniać je trzeba, gdy po kolejnym przeglądzie ich legalizacja jest niemożliwa, a specjalista potwierdzi, że nie nadają się już do użytku. Sprawne gaśnice ma w swoim zakładzie w Radlinie nasz słuchacz Krzysztof, który napisał do nas na formularz DAJ ZNAĆ. Zdziwił go telefon, który odebrał rano:

Jakaś firma dzisiaj zadzwoniła tłumacząc w myśl przepisów PPOŻ, że gaśnice które kiedyś mi sprzedali, kończy się termin ważności i ulegają one utylizacji. Padło pytanie kiedy mogą przyjechać po gaśnice w celu ich odbioru, od razu coś mi tutaj nie pasowało i zbyłem tą firmę. Jest to bzdura, gdyż niektóre gaśnice mają legalizację UDT nawet 20 lat jeżeli chodzi o gaśnice proszkowe 6 kilogramowe. Jest to typowe oszustwo, jest to wyłudzenie jakiś starych gaśnic w celu aby zakupić na pewno nowe, dużo droższe. Przypuszczam, że oni chcą drobnych, nieświadomych przedsiębiorców naciągać, chodzi o to żeby przestrzec, że taka sytuacja ma miejsce.

fot.1662222/pixabay

To niedopuszczalna sytuacja

– potwierdza brygadier Jacek Filas, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej wodzisławskiej straży pożarnej:

To na pewno tak nie powinno być, nikt nie może komuś wchodzić na zakład bez wiedzy właściciela, dlatego że właściciel obiektu powinien zadbać o to żeby gaśnice były ważne. Jeżeli jakaś firma się narzuca, to nie powinno mieć miejsca.

fot.minthu/pixabay

O gaśnicach w naszych zakładach pracy trzeba pamiętać

– dodaje Jacek Filas:

Generalnie gaśnice przynajmniej raz w roku powinny być przeglądane i są firmy na rynku, które oferują swoje usługi w tym zakresie, gdzie najczęściej przyjeżdżają na miejsce, kontrolują, naklejają nową nalepkę, gdzie określają datę przydatności dalszą tego sprzętu. Zdarza się, że te gaśnice są w złym stanie i muszą być wycofywane, bo nie da się ich dalej użytkować, ale to określa osoba, która przegląda. Także nie ma jakiegoś terminu granicznego, że określoną ilość lal może gaśnica być wykorzystywana i później musi być utylizowana.

fot.Daniel1606/pixabay

Gaśnice muszą znajdować się w budynkach użyteczności publicznej, ale warto mieć je także w swoim domu:

Jest to ważne, bo nigdy nie wiemy kiedy pożar wybuchnie, wtedy dobrze mieć do dyspozycji gaśnicę, także zachęcamy do tego żeby w budynkach jednorodzinnych te gaśnice mieć. Ja osobiście w domu taki sprzęt mam, gdzieś tam oczywiście inne sprzęty przeciwpożarowe w postaci czujek, także te rzeczy powinny nam towarzyszyć w przestrzeni mieszkalnej, a w obiektach użyteczności publicznej jest to narzucane stosownymi przepisami.

Raz jeszcze podkreślmy, sytuacja o której mówił nasz słuchacz Krzysztof, nie powinna mieć miejsca. Właściciel firmy sam dba o co roczne przeprowadzenie legalizacji gaśnic w swoich obiektach i o wymianie tych, które nie nadają się już do użytku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 maja 2021