Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przyłącz się, liczy się każdy oddech”

Facebook Twitter

Godów, Knurów, Skoczów i Żory, do tych miast i gmin w regionie trafiły urządzenia do pomiaru jakości powietrza połączone ze stacją meteo od Polskiej Spółki Gazownictwa. To element programu "Przyłącz się, liczy się każdy oddech", w ramach którego promowane jest przyłączenie się do sieci gazowej.

Przekonać ma obraz tego, jak bardzo zanieczyszczone jest nasze powietrze. Wyjaśnia Artur Michniewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazownictwa:

Takie urządzenia Polska Spółka Gazownictwa przekaże w sumie 22 gminom i miastom. Wytypowaliśmy takie, które mają największy problem z zanieczyszczeniami powietrza. To są urządzenia całkowicie polskiej konstrukcji, zrobione przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, one będą mierzyć temperaturę, wilgotność powietrza, ale także stężenie w powietrzu tych pyłów zawieszonych (…). Mieszkańcy będą mogli na bieżąco monitorować czym oddychają, jaka jest jakość powietrza, jak duże jest stężenie zanieczyszczeń. Jako Polska Spółka Gazownictwa zachęcamy do skorzystania z ekologicznego źródła energii, jakim jest gaz ziemny, który spalając się nie emituje żadnych zanieczyszczeń. Po to jest ta kampania, aby ludzie mieli świadomość, jak ważne jest korzystanie z takich ekologicznych, czystych źródeł paliwa.

Teraz można za darmo aktywować nieczynne przyłącze gazowe, by korzystać z tej formy ogrzewania domu. Tylko w Żorach takich nieczynnych przyłączy jest 650:

To nie tylko Żory, ale w innych gminach jest mnóstwo tzw. martwych przyłączy. Praktycznie w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie tych klientów, którzy mają takie przyłącza podłączyć, założyć im licznik, za darmo, całkowicie bezpłatnie. Nie wymaga to żadnych inwestycji, żadnych nakładów z naszej strony, chodzi tylko o to, żeby ich zachęcić do tego podłączenia, do podpisania umowy z dostawcą gazu i korzystania z gazu, który jest wygodny, efektywny i przede wszystkim ekologiczny, nie truje środowiska.

Doradcy Polskiej Spółki Gazownictwa organizują dyżury w różnych miejscach regionu, jak ostatnio w Żorach, by wyjaśniać co trzeba zrobić, aby przyłączyć się do sieci. Obalają też wiele mitów, jakie krążą wokół ogrzewania gazowego:

Koszty to też jest sprawa dyskusyjna, ponieważ dobrze ocieplony dom, odpowiednie dysponowanie tym gazem, czyli ustawienie na termoregulatorze godzin grzania, ile potrzebujemy tak naprawdę tego ciepła – to wszystko jest do regulowania. Człowiek tego uczy się z czasem. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, bo też korzystam z gazu, że każdego roku schodzi ta skala w dół. Wydaje mi się, że to są mity, że gaz jest drogi. Wystarczy z niego umiejętnie korzystać i przemyśleć, do czego tego gazu potrzebujemy.

W Żorach jest już 10 czujników sprawdzających jakość powietrza, najnowsze urządzenie – od Polskiej Spółki Gazownictwa – prawdopodobnie zostanie zainstalowane w dzielnicy, w której nie ma jeszcze pomiarów. Jest ono mobilne i w każdym momencie można je przenieść.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022