Przypominamy: Zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Co ma się zmienić?
1 czerwca to nie tylko Dzień Dziecka, ale też kolejne zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Przypominamy w Radiu 90, że od dziś (106.) będą kary, np. za wejście na przejście dla pieszych ze wzrokiem "wlepionym" w ekran.
Co ma się zmienić, na co warto zwrócić uwagę, by być bezpiecznym, ale też by nie narażać się na mandat?
Halina Semik: Nowe przepisy mówią o tym, że zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia w trakcie, kiedy zbliżamy się do przejścia, chcemy przejść przez tą jezdnię, torowisko lub przejcie dla pieszych, ale zabrania się wtedy, kiedy to urządzenie naszą uwagę pochłania, kiedy nam przeszkadza, kiedy korzystając z tego telefonu nie będziemy bezpiecznie korzystać z tego przejścia, jeżeli jest taka sytuacja kiedy to urządzenie nas rozprasza, kiedy jest np. za głośna muzyka, rozmawiamy przez ten telefon, powinniśmy go odłożyć, rozejrzeć się przed przejściem i wtedy można skorzystać, po prostu odłożyć na chwilę ten telefon.
– wyjaśnia rzeczniczka jastrzębskiej policji.
Kiedy pieszy ma pierwszeństwo?
Halina Semik: Pieszy według nowych przepisów ma pierwszeństwo wtedy, kiedy znajduje się na przejściu lub kiedy zbliża się, wchodzi dokładnie na to przejście. Troszeczkę się zmieniło z uwagi na to iż osoba, która wchodzi na to przejście ma już pierwszeństwo i kierowca ma być ostrożny i wyczuć tą sytuację, że pieszy na to przejście wchodzi.
Od 1 czerwca niedozwolona będzie też jazda „na zderzaku”:
Patryk Błasik: Na drogach ekspresowych i autostradach kierujący zobowiązany jest do utrzymania minimalnej odległości od poprzedzającego go pojazdu, obliczonej w metrach jako połowę wartości prędkości z którą się porusza, przy prędkości 120 kilometrów będzie to co najmniej 60 metrów odległości.
Radio 90: Jeżeli nie zastosujemy się do tych przepisów to jaka kara nam grodzi?
Patryk Błasik: Grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych. Wiele wypadków na autostradach i drogach ekspresowych jest związanych z tym, że kierujący nie zachowali bezpiecznej odległości, nie mogli w sposób szybki zareagować na to co dzieje się na drodze.
Dodajmy również, że kierowcy mogą poruszać się w terenie zabudowanym z maksymalną prędkością 50 kilometrów na godzinę zarówno w dzień, jak i w nocy.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!
Czytaj także:
- Słuchacze pytają, policja odpowiada. Nowy cykl Radia 90. Oszustwa internetowe [WIDEO]
- Wy pytacie, policja w Rybniku odpowiada. Tym razem w sprawie bezpieczeństwa seniorów [WIDEO]
- Dbajmy o zdrowie, wszyscy chcemy powrotu do normalności”. Kampania przed rybnicka komendą [FOTO]