Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przypomnijmy sobie atmosferę sprzed dwóch lat” czyli Youth Camp Rybnik

Facebook Twitter

Tydzień (2-8.07.) pod znakiem Rybnickiego Święta Młodych. To pomysł, który zrodził się po wyjątkowym wydarzeniu jakim dwa lata temu były Światowe Dni Młodzieży. Wtedy miasto odwiedzili młodzi z wielu krajów świata.

Ten wyjątkowy czas postanowiło przypomnieć rybnickie Duszpasterstwo Akademickie DAR we współpracy Urzędem Miasta. Mówi ksiądz Krzysztof Nawrot, duszpasterz akademicki:

To jest takie pierwsze wydarzenie, po tamtym wielkim święcie sprzed dwóch lat. Tym razem nie koncentrujemy się tak na gościach zagranicznych, choć takich też mamy. Chcemy skupić się na naszych rybniczanach, zachęcić ich do aktywności, przypomnieć im tamtą atmosferę. Pozwolić im spotkać się ze sobą i o dobrych rzeczach porozmawiać, w dobrej atmosferze przebywać. W całym obozie bierze udział w tej chwili 40 młodych uczestników, a do tego jeszcze spodziewamy się około setki, która będzie brała udział w różnych formach warsztatów.

Rybnickie Święto Młodych to czas podzielony na trzy części. Pierwsza to część warsztatowa, w ramach której na przykład dziś (04.07.) odbędzie się spotkanie ze znanym reżyserem, Krzysztofem Zanussim. Druga – przygodowa, a trzecia – festiwalowa – dodaje ksiądz Nawrot:

Czwartek, piątek (5, 6.07.) to będą dni, kiedy młodzi ludzie pójdą pieszo do różnych sanktuariów na terenie Śląska. Nie będą mieli pieniędzy przy sobie, nie będą mieli załatwionych noclegów, będą pukać do do ludzi, prosić ich o przyjęcie. Planujemy w tym czasie część muzyczno-teatralną, dla tych, którzy nie pójdą na pielgrzymkę. Przygotują modlitwę uwielbienia i spektakl teatralny, który odbędzie się w sobotę w kościele Matki Bożej Bolesnej.

Cieszymy się, że możemy znów przypomnieć sobie tę wyjątkową atmosferę sprzed dwóch lat – mówią rybniczanki biorące udział w Youth Camp Rybnik:

W Rybniku gości Syryjka, 22-letnia Lilian Nazha, która w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego na rybnickim kampusie prezentuje wystawę swoich fotografii „Syria. Oblicza wojny”:

Dwa lata temu zaczęłam robić zdjęcia, najpierw ze swojego miejsca, później się oddaliłam do innych miejsc (…). Stwierdziłam, że w Polsce pokaże wystawę, by zaprezentować Polakom jak wygląda sytuacja w Syrii. Mówię zarówno o tej stronie wojennej, gdzie jest dużo destrukcji, jak i tej normalnej stronie, gdzie ludzie normalnie żyją w pokoju, uczą się, studiują.

Dodajmy, że wystawę można oglądać jeszcze tylko dzisiaj (04.07.). Pomysł organizacji Rybnickiego Święta Młodych od początku popierał prezydent miasta, Piotr Kuczera:

Ja się bardzo cieszę jako prezydent miasta, że mamy swoiste nawiązania do Światowych Dni Młodzieży. Miasto Rybnik gościło sporą grupę młodzieży. Oni swoje piętno odcisnęli w tym czasie, na tym mieście. Ja się cieszę z gości, którzy przyjechali spoza kraju, bo to pokazuje, że Rybnik jest otwarty na dialog i budowanie więzi społecznych. (…)

Dodajmy, że Youth Camp Rybnik zakończy wielki koncert na rybnickim rynku, na który zaproszeni są wszyscy mieszkańcy miasta. W niedzielę (08.07.) na scenie wystąpią zespoły TGD, NiemaGOtu czy rybnicka grupa Carantouhill.

Szczegółowy program TUTAJ.

Zobaczcie zdjęcia:

A to wystawa „Syria. Oblicza wojny”:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj