Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przyroda budzi się do życia! Jakie prace ogrodnicze możemy wykonać w kwietniu?

Facebook Twitter

Wiosna! To najwyższy czas, by zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie i inne prace na działce. Warto pamiętać, że noce bywają jeszcze mroźne, więc nie spieszmy się z odkrywaniem roślin. Jak najlepiej wykorzystać kwiecień w ogrodzie? Jakie prace należy wykonać? Sprawdź.

Prace w sadzie

To czas, gdy możemy skończyć zimowe podcinanie drzew. Możemy opóźnić cięcie gatunków najbardziej narażonych na uszkodzenia mrozowe tj. morela, brzoskwinia, nektaryna czy śliwa. Zabieg przeprowadzamy ostrym, czystym sekatorem, a rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym. To ostateczny czas by przyciąć winorośl, przy czym warto pamiętać, że owocuje ona na jednorocznych pędach.

Możemy również przygotować drzewa do przeszczepienia, kontynuować sadzenie drzewek i krzewów owocowych (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie), to właśnie w tym czasie w sklepach czy centach ogrodniczych jest ich bogata oferta. Drzewa i krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami możemy sadzić, gdy nie mają jeszcze listków, czyli nie rozpoczął się ich okres wegetacji. Drzewka posadzone wiosną należy przyciąć po posadzeniu. Wysadzać możemy zdrewniałe sadzonki porzeczki czy winorośli, tak by na powierzchni znajdował się tylko jeden pąk.

Pamiętajmy o opryskach, by zapobiec zakażeniu jabłoni parchem oraz mączniakiem. Opryski zaczynamy w fazie, gdy z pąków wydobywają się pierwsze liście. Pierwszy oprysk wykonujemy w połowie kwietnia lub w maju. Należy pamiętać, że opryski wykonuje się przede wszystkim jeżeli padały deszcze.

Możemy sprawdzić także, czy w naszej jabłoni nie zagnieździł się kwieciak jabłkowiec, lub w przypadku gruszy- kwieciak gruszowec. Grusze mogą być atakowane przez różne patogeny, które są odpowiedzialne za uszkodzenia liści. Mogą pojawić się takie szkodniki jak mszyca miodówka gruszowa, pryszczarek gruszowy czy szpeciele – podskórnik gruszowy i wzdymacz gruszowy.Warto zerknąć także na pędy porzeczki i usunąć nabrzmiałe jej pąki, ponieważ mogą one zostać zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Jeżeli na naszym krzewie pojawi się większą ilość zdeformowanych pąków, to taki pęd należy usunąć w całości.

Nie zapominajmy o truskawkach i poziomkach. Należy usunąć ich stare, zaschnięte liście i wzruszyć glebę w międzyrzędziach, a także między roślinami w rzędach. Te rośliny mają niewielkie wymagania, dlatego nie przesadzajmy z ich nawożeniem. Pamiętamy jednak o częstym podlewaniu, co najmniej raz w tygodniu.

Warzywniak w kwietniu

Do gruntu możemy wysiewać nasiona rzodkiewki, roszponki, pietruszki korzeniowej, naciowej, marchwi, grochu, cebuli, poru, sałaty, szpinaku czy kopru. Gdy kupujemy nasiona, zwróćmy uwagę czy są one otoczkowane. Mogą bywać droższe, jednak warto w nie zainwestować, ułatwią one wysiew, szybciej i bardziej równomiernie urosną. Taka otoczka może dodatkowo zawierać nawóz i środki ochrony dla roślin.

Możemy pikować już siewki roślin, takich jak pomidory czy papryka. Buraki ćwikłowe wysiewamy bezpośrednio do gruntu. Możemy sadzić także podkiełkowane sadzonki ziemniaków. Pamiętajmy także o ochronie warzyw przed szkodnikami.

Oczko wodne

Można już dzielić i sadzić rośliny przybrzeżne i podwodne. To ostatni czas, by wyczyścić zbiornik, sprawdzić jego szczelność, uruchomić pompę i filtr. Sprawdzamy temperaturę wody, gdy sięga powyżej 12 stopni, zaczynamy karmić ryby.

Rośliny doniczkowe

Donice krzewów balkonowych uzupełniamy i dosypujemy podłoża. Możemy dodać długo działający nawóz. Byliny przesadzamy do świeżej ziemi. Kwiatom przekwitłym (narcyzy, hiacynty) usuwamy kwiatostany, by nie hamować ich kwitnienia. Cebulki kwiatów zasuszamy po przekwitnięciu i nawozimy do czasu zżółknienia.

Jeżeli wysiewaliśmy do donic kwiaty jednoroczne, to najwyższy czas, by przesadzić nasze sadzonki do doniczek. Zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze dzielimy. Regularnie należy sprawdzać rośliny pod kątem ewentualnych chorób i szkodników, w razie czego wprowadzamy opryski.

A jak wygląda twój ogród wiosną? Co kwitnie na twoim balkonie? Wyślij nam zdjęcia!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj