Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Przysięga wojskowa w czasie pandemii [LIVE]

Facebook Twitter

Ponad 100 mieszkańców województwa śląskiego złoży dziś (15.08.) w Święto Wojska Polskiego przysięgę wojskową. Tym samym dołączą oni do grona żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięga odbędzie się w 131 batalionie lekkiej piechoty w Gliwicach. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10:00.

To pierwsza przysięga śląskich terytorialsów w czasach pandemii. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne w uroczystości nie będą mogli uczestniczy goście i rodziny terytorialsów. Nie oznacza to jednak, że nie będą mogli zobaczyć, jak ich najbliżsi wypowiadają słowa roty i tym samym stają się żołnierzami. Specjalnie dla nich prowadzona będzie transmisja na żywo z tego wydarzenia.

Przysięgę będzie mógł zobaczyć każdy na YouTube transmisja poniżej:

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony był na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią oraz zasad zachowania na polu walki. Kandydaci uczyli się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie zakończył dobowy egzamin zwany pętlą taktyczną.
13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Po dzisiejszej przysiędze w województwie śląskim służyć będzie już ponad tysiąc terytorialsów.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj