Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przyznaję, to dość znaczna podwyżka” – prezydent Kuczera o wzrostach cen za parkowanie w Rybniku

Facebook Twitter

Parkowanie w Rybniku od czerwca będzie droższe. Podwyżka najbardziej dotknie mieszkańców ościennych miejscowości i tych wszystkich, którzy nie posiadają Rybnickiej Karty Mieszkańca. 60 złotych zapłacimy więcej za miesięczny abonament. W przypadku posiadacza karty Rybka zaplanowano wzrost o 10 złotych.

Od czerwca podwyżka cen parkingów

Wszyscy bez wyjątku zapłacą więcej za godzinę parkowania w centrum. Jest 2,50, będzie 3,50 złotych. Dlaczego prezydent Rybnika zdecydował się na podniesienie cen za parkowanie? O to Arkadiusz Żabka pytał porannego gościa Radia 90

Radio 90: To spora podwyżka o złotówkę przy takiej kwocie to kilkadziesiąt procent.

Piotr Kuczera: Przede wszystkim chcemy wymusić pewną rotację miejsc. W Rybniku mamy jakieś 1900 miejsc i mam liczne sygnały, że ich po prostu brakuje. Stąd ta kwota. Tak, przyznaję, niby złotówka tylko, ale jest to podwyżka dość znaczna.

Radio 90: To jest podwyżka za godzinę parkowania. Dotyczy wszystkich, bez względu czy mamy kartę mieszkańca, czy jej nie mamy. Musimy płacić więcej, bo tak postanowił prezydent Kuczera.

Piotr Kuczera: Dokładnie tak, panie redaktorze. Chodzi o to, aby jednak zwiększyć rotację, szczególnie w centrum śródmieścia, bo tutaj miejsca są płatne.

Jak podkreślał prezydent Rybnika, nowy system ma premiować mieszkańców Rybnika i tych, którzy płacą w mieście podatki:

Piotr Kuczera: Musimy jednak dążyć do pewnego ujednolicenia całego systemu. Wiąże się to oczywiście z utrzymaniem całej sieci parkingów. Oferta rybnickiej karty „Rybka” jest dla mieszkańców tak czy siak atrakcyjna.

Radio 90: Nie boi się pan zarzutów, że to dyskryminacja mieszkańców sąsiednich miejscowości?

Piotr Kuczera: Myślę, że prezydenci Gliwic, Katowic, Sosnowca, Warszawy i wielu, wielu innych miast w Polsce też by się z tym zarzutem spotkali. Tak naprawdę samorządy lokalne chcą dbać o swoje finanse, ale też chcą premiować tych, którzy płacą podatki. Te decyzje nie są specjalnie popularne wśród tych, którzy do miasta dojeżdżają, ale to na barkach rybniczan tak naprawdę jest utrzymanie deficytowych z natury rzeczy parkingów.

Dodajmy, że na trzech parkingach przy kampusie, obok Szkoły Muzycznej oraz ulicy Kościuszki będzie można na 90 minut za darmo zaparkować samochód.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do zobaczenia na radio90.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj