Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Psy śląskich terytorialsów szkolą się na ratowników

Facebook Twitter

Czworonogi z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęły szkolenie w ramach Grupy K9 WOT. Do tej pory w armii służyło około 200 psów.

mat.prasowe/Tarnowskie Gory 13 SBOT Szkolenie psow na gruzowiskach . Fot. DWOT

Psy w wojsku wykrywają materiały wybuchowe i broń w grupach saperskich, narkotyki z Żandarmerią Wojskową, wojska specjalne korzystają z pomocy psów „komandosów”, od dwóch lat psy pracują także dla Służby Kontrwywiadu. Teraz specjalne psy pomogą żołnierzom w czasie akcji poszukiwawczo- ratowniczych.

Ares i Byk, psy z których przewodnikami podpisano już kontrakty i tym samym wcielono je do wojska, to certyfikowane psy ratownicze. To jednak nie oznacza, że mogą „spocząć na laurach”:

To nie jest tak, że gdy pies zda egzaminy dopuszczające go do akcji to nie musi się już szkolić. Pies jak i jego przewodnik uczą się i rozwijają przez całe życie. Do szkolenia naszych psów i przewodników staramy się pozyskiwać najlepszych instruktorów, którzy jednocześnie też są przewodnikami w grupach poszukiwawczo – ratowniczych a więc mają wiedze nie tylko teoretyczną ale i praktyczną. Wszystko po to by nasze psy mogły się rozwijać pod okiem ekspertów.

– podkreśla koordynatorka projektu, Monika Ligejka.

Tarnowskie Gory 13 SBOT Szkolenie psow na gruzowiskach/ Fot. DWOT

W skład GPR K9 WOT zgodnie z projektem ma wchodzić dowódca, trzech planistów, sześciu nawigatorów, sześciu przewodników z psami oraz profiler.

Z przewodnikami, których psy już mają zdane egzaminy klasy 0 lub 1 kontrakt jest podpisywany automatycznie, gdy tylko wstąpi on do WOT. Co ważne, osoby które działają obecnie w grupach OSP nie muszą z nich rezygnować by zostać przewodnikiem także w WOT. Ochotnicza Straż Pożarna w czasie pokoju zawsze ma pierwszeństwo przed Wojskami Obrony Terytorialnej. Tak było chociażby w przypadku powodzi, gdzie żołnierze WOT będący jednocześnie strażakami OSP byli zwolnieni ze stawiennictwa w trybie alarmowym w związku z wykonywaniem działań w ramach swojej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Służba psów w WOT oparta jest o istniejące przepisy – rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych oraz o instrukcję o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych RP.

Przewodnicy z województwa śląskiego, którzy chcą dołączyć do Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej K-9 WOT mogą się zgłaszać e-mailem na adres: 13sbot.rzecznik@ron.mil.pl, pod tym adresem otrzymają także odpowiedzi na wszystkie pytania.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022