Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pszczoły w wielkim mieście. Miejska pasieka w Żorach

Facebook Twitter

 Z inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury i Towarzystwa Kulturalnego „Kontrapunkt”, z dofinansowaniem z budżetu miasta powstały cztery ule dla pszczół. Dziś 8 sierpnia, Wielki Dzień Pszczół, inicjatywa, która ma uchronić pszczoły przed wyginięciem.

www.mok.zory.pl

Ule stanęły ma terenach zielonych przy dawnym przedszkolu przy ul. Powstańców, obecnie użytkowanym przez Stowarzyszenie Artystyczne Żory, które prowadzi tam szkołę muzyczną. Terenem zarządza ZBM. Wszystkie strony się dogadały, jest też opiekun pszczół, to Aleksander Sładczyk z żorskiego Koła Pszczelarskiego.

Skąd pomysł? Miejskie pasieki powstają w Polsce, pszczoły potrzebują opieki, bo jest ich coraz mniej, ule stawiane są więc w różnych zaskakujących miejscach: przy ośrodkach kultury czy na dachach centrów handlowych. Właśnie w związku z tą modą był pomysł, aby ule w Żorach ustawić na dachu Sceny Plenerowej, na drodze stanęły problemy techniczne i to, że lepiej prowadzić warsztaty pszczelarskie na ziemi. Takie spotkania i warsztaty planowane są w przyszłym roku, gdy pszczoły w miejskiej pasiece poczują się już jak w domu. Wtedy też będzie pierwszy miód.

 – Przykładem połączenia działalności kulturalnej i proekologicznej jest np. Służewski Dom Kultury, który prowadzi Wspólny Ogród: miejsce gdzie uprawia się warzywa, owoce i zioła wspólnie z lokalną społecznością. To ciekawe aczkolwiek zaskakujące pole działania placówki kulturalnej sprawdza się doskonale, bo nie tylko urozmaica samo otoczenie obiektu, ale wpływa dobroczynnie na naturę i przyczynia się do edukacji ekologicznej. Odwiedziłam to miejsce podczas wizyty studyjnej programu „Zaproś nas do siebie” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury – zdradza Elżbieta Koczar, pomysłodawczyni mokowskich uli. Idąc tym torem, pracownicy MOK w Żorach postanowili stworzyć pasiekę.

Konotacji Domu Kultury z pszczołami jest zresztą więcej. To tu swoje spotkania ma żorskie Koło Pszczelarzy, do którego należy jedna z pracownic MOK, Ewa Kolarczyk i dzieli się swoją pasją i wiedzą. Ponadto w broszurze Dzieje Pszczelarstwa w Żorach pracownicy dokonali miłego odkrycia. Delegatem na powojenny Wojewódzki Zjazd Kół Pszczelarskich został… Stanisław Urbas, prawdopodobnie ten sam, który później, w 1966 roku został palaczem w nowo otwartym Domu Kultury. Jego postać odtwarzał sam Dyrektor MOK w spektaklu teatralnym z okazji 60-lecia placówki.

Żorscy pszczelarze, z którymi współpracuje MOK, organizują się w związku już od 1923 roku. W ub. roku obchodzili 95-lecie istnienia. Podczas spotkań wymieniają się doświadczeniami i szkolą w zakresie leczenia chorób pszczół. Obecnym prezesem jest Andrzej Gajda.

Projekt, który zdobył dofinansowanie z budżetu miasta Żory, napisało Towarzystwo „Kontrapunkt”. Dotyczył on nie tylko pasieki, ale też I Żorskiego Pikniku Ekologicznego w ramach Zielonej Wyspy Śląsk.

– Był pomysł ulokowania uli, zgodnie z nowym trendem, na dachu Sceny Plenerowej – wyjaśnia Dyrektor MOK, Stanisław Ratajczyk. – Niestety ze względów technicznych okazało się to trudne, a ponadto chcieliśmy w naszym projekcie także edukować, prowadzić warsztaty pszczelarskie dla dzieci przy ulach. Łatwiej i bezpieczniej zrobić to na ziemi – dodaje.

Pierwsze warsztaty pszczelarskie odbędą się w kolejnym roku kalendarzowym, gdyż pszczoły muszą mieć czas na zadomowienie się. Na pierwszy miód także trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

Chcemy prowadzić szeroko zakrojone działania długofalowe. Patronat nad naszą pasieką ma objąć Uniwersytet Śląski. Jesteśmy też po wstępnych rozmowach o współpracy z Zoo w Chorzowie – zapowiada Grzegorz Granek, autor projektu.

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na uroczyste otwarcie Miejskiej Pasieki Bee Bee
31 sierpnia
godz. 14.00 -18.00
ul. Powstańców 4

W programie:

Joga dla zdrowia, prow. Agnieszka Bacińska- Paszek;
Zumba, prow. Joanna Dziedzic;
Bajki dla dzieci, czyta Jakub Gola;
Bajka opowiadana do muzyki na żywo, prow. Bajdura;
Wykład „Miód na stopy” zdrowie i samoleczenie poprzez zabiegi refleksologii, Justyna Zawierucha;
Twoje zdjęcie w eko-ramce;
Rekrutacja EKO-LIDERÓW do działań ekologicznych w mieście;
Występy Stowarzyszenia Artystycznego Żory;
BEEżuteria z recyklingu;
Podchody z zagadkami w klimatach eko-pszczoły;
Mówiące drzewo;
Miodowa kawiarenka;
Sprzedaż miodu żorskiego Koła Pszczelarzy.

W razie niepogody impreza odwołana.

W wydarzenie angażują się: MOK Żory, Uniwersytet Śląski, Żorskie Koło Pszczelarzy, Padma, Fundacja Folwark pod Lipami, Maloka, Miasto Żory, Zielone Szkiełko, ŻCOP, Herbaciarnia, Bajdura, Stowarzyszenie Artystyczne Żory, Szkoła Tańca Tańczymy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj