StartWiadomości

Pszów jeszcze w kwietniu ma zostać właścicielem byłej kopalni [FOTO]

Czy miasto dalej jest zainteresowane nimi? Oczywiście – mówi Czesław Krzystała burmistrz Pszowa. – Od wielu miesięcy w tym temacie toczyły się rozmowy. Mieliśmy już w marcu otrzymać darowiznę od spółki, jednak nie podobały się nam pewne zapisy w umowie, wystąpiliśmy o ich zmianę – dodaje burmistrz.

Mamy nadzieję, że to nastąpi w kwietniu już na pewno. Mieliśmy spotkanie z przedstawicielami dlatego, ze my jako miasto cieszymy się, że przekazują nam te tereny darmowo, ale są pewne koszty, które musielibyśmy ponieść, był tam taki warunek, że do 10 lat nie moglibyśmy nic z tymi terenami zrobić. Współpraca układa się bardzo dobrze to zostało uwzględnione. Teraz wystąpiliśmy jeszcze z jedną sprawę o zapłatę podatku vat także w tej chwili napisaliśmy pismo i zwróciliśmy się z taką prośbą i czekamy na odpowiedź. Mają nas zaraz powiadomić i prawdopodobnie jeszcze kwietniu dojdzie do podpisania aktu notarialnego.

Zapisy, które dopisano do umowy gwarantują miastu możliwość sprzedaży obiektów w okresie krótszym niż dziesięć lat.

Gdybyśmy to w okresie sprzedali, gdyby nam się udało znaleźć jakiś inwestorów to wtedy nie moglibyśmy to jako miasto sprzedać musielibyśmy te pieniądze zwrócić. Ten zapis został już zaakceptowany przez pana ministra, możemy to zrobić także tu nie ma żadnego problemu. Sami zawsze możemy coś zrobić, ale gdyby się znaleźli inwestorzy to teraz mamy prawo, że możemy ewentualnie sprzedać, wydzierżawić i tak dalej. 

Radio90: Jak rozumiem, będą działania albo w kierunki pozyskania inwestorów, albo pomysłów jak zagospodarować ten teren.

Tak oczywiście, cały czas staramy się pozyskać inwestorów, bo jako miasto to są niesamowite wydatki. Są to fajne budynki, ale wymagają dużego remontu i dużego nakładu. 

Na terenie kopalni zachowały się m.in piękne budynki projektowane przez słynnego architekta Hansa Poelziga.

Zostaw komentarz