StartWiadomości

Pszów najbiedniejszą gminą w Polsce?

Dawid Topol zastępca burmistrza:

Zmieniło się orzeczenie sądu, nawet nie zmieniło się prawo, tylko jego interpretacja. Większość gmin górniczych jest w takich problemach, jak my. Pszów jest o tyle w szczególnej sytuacji, że opłaty i podatki były pobierane w momencie, kiedy zakład funkcjonował, a teraz trzeba to oddawać, gdy zakładu już nie ma. Jeszcze w sierpniu musimy zapłacić ponad 2 mln złotych. Docelowo rozbijamy się w kwocie między kilka  a kilkadziesiąt milionów złotych, czyli ponad 20 milionów złotych.

Konieczność zwrotu 20 mln złotych przy 60 mln budżecie i 20 mln dochodów własnych to spory problem. Byłoby ciężko, gdyby nie udało się pozyskiwać środków unijnych – podkreśla Dawid Topol:

Czy jest poczucie, że jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w Polsce? Nie do końca. Takie głosy też idą z miasta. Nie wystarcza na wszystko. Trzeba wybierać. (…) Nie chcę mówić, że nie będzie kultury, ale na pewno będą mniejsze wydatki. Priorytetem są dzieci i młodzież. Oświata to inwestycja w przyszłość. Jeśli nie będzie środków unijnych, (…) niektóre rzeczy nie będą realizowane.

Z Dawidem Topolem zastępca burmistrza Pszowa rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz