Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pszów: Nie dostaniesz dopłaty do wymiany źródła ciepła? Za rok będziesz miał pierwszeństwo

Facebook Twitter

„Wniosków wpłynęło ponad 300, a środków mamy na około 190 kotłów” – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa. Jak w większości gmin, także i w tej miejscowości w tym roku jest ogromne zainteresowanie wsparciem na wymianę palenisk.

Od wielu lat miasto dokłada do wymiany kopciuchów, ale niestety nie starczy pieniędzy dla wszystkich chętnych. Jednak pierwszy raz wpłynęło tyle wniosków – podkreśla zastępca burmistrza Pszowa:

Piotr Kowol: Spodziewaliśmy się takiej dużej ilości wniosków, ale w roku ubiegłym to było 90 wniosków, a 60 było dofinansowanych, a 2 lata temu mieliśmy pieniędzy na 50 wniosków, a złożonych było 49.

Dlatego w tym roku zmieniono regulamin dopłat. Kolejka oczekujących, będzie przenoszona na rok kolejny:

Piotr Kowol: Rada Miejska podjęła decyzję o zmianie regulaminu. Ta zmiana pozwoli nam planować. (…) Kiedyś ktoś, kto składał w danym roku wniosek, a nie dostał dofinansowania, to ten wniosek przepadał. Teraz zmieniono zasady. Mieszkaniec, który w tym roku nie otrzyma dotacji, (…) nie będzie musiał ponawiać wniosku, tylko złożyć deklarację, że nadal jest zainteresowany.

Jak przypomina zastępca burmistrza, warto oprócz miejskiej dotacji starać się także o wsparcie z rządowego programu „Czyste Powietrze”, bo źródła wsparcia można łączyć:

Piotr Kowol: Również po to otwarliśmy w zeszłym roku punkt „Czyste Powietrze”, aby każdy mieszkaniec, który korzysta z dotacji miejskiej, korzystał również z rządowej. To można łączyć. Z „Czystego Powietrza” dotacje na pellet to jest np. 6 tysięcy złotych, a na ekogroszek np. 3 tysiące złotych. Z tego prosimy skorzystać. Widzimy, że chętnych jest dużo, planujemy rozszerzenie działalności tego punktu, przez 3 dni pracownik będzie obsługiwał mieszkańców. Widzimy, że jest potrzeba, jest duże zainteresowanie.

Z punktu mogą skorzystać mieszkańcy, po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu. Numer telefonu: 327160828.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj