Pszów: Pierwsza w mieście zielona pracownia [WIDEO,FOTO]
Ponad 600 zielonych pracowni w ostatnich latach otwarto w naszym województwie. Wszystko dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Szacowany czas czytania: 03:01
To właśnie ta instytucja od kilku lat prowadzi program, dzięki któremu szkoły mogą tworzyć pracownie do nauki ekologii. Tylko ten rok to setka klas z dobrym wyposażeniem. Taką właśnie otwarto Pszowie.
Program powstał na Śląsku, teraz jest już realizowany w całej Polsce – podkreśla Adam Lewandowski wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach.
Adam Lewandowski: Ta pracownia ma służyć całej szkole. Rzeczywiście i z przyrodą jest tak naprawdę nawet matematyka połączona. Bo jeśli potrafimy dodać kosze śmieci, to wiemy, jaki to będzie miało skutek dla przyrody. Dlatego w tych pracowniach najczęściej we wszystkich szkołach najczęściej są prowadzone wszystkie zajęcia. Bo też z takiego pragmatycznego podejścia kto by nie chciał mieć zajęć w ładnej pracowni wyposażonej w ekran multimedialny. Kiedy poprzez internet, to możemy się połączyć z całym światem. Jeśli rozmawiamy o Nowym Jorku czy Londynie, to widzimy, co się w Nowym Jorku, w Londynie w tej chwili dzieje, bo są przecież transmisje on-line. W takich warunkach nasze pokolenie, panie redaktorze, mogło tylko pomarzyć, żeby się uczyć. Te dzieci to mają i z tego korzystają i z tego się cieszymy.
60 tysięcy złotych, które otrzymaliśmy to nie tylko zakup pomocy naukowych, ale gruntowny remont sali
– podkreśla dyrektor SP 3 w Pszowie Jolanta Handziuk.
Jolanta Handziuk: Przede wszystkim kwestie remontowe. Od wymiany posadzki tutaj było troszkę „przebojów”. Jak się okazało, stara szkoła, stare podłoże, więc niestety koszty troszeczkę wzrosły, ale też dzięki temu, że jeszcze jakieś środki finansowe się znalazły, to udało się doprowadzić do tego, że mamy taką fajną wykładzinę termozgrzewalną. Udało się doprowadzić wodę, a nasi panowie konserwatorzy tutaj wykuwali, doprowadzali wodę, więc też fajnie, bo w takiej pracowni jak najbardziej umywalka jest wskazana. No i kwestie remontowe, była wymiana rolet, malowanie, gładzenie, gipsowanie. I to były takie prace.

Mamy już wszystkie pomoce naukowe, mikroskopy, duży ekran multimedialny – dodaje nauczycielka geografii, przyrody i edukacji wczesnoszkolnej, Janina Kowol. Dzięki tym pomocom wiedza jeszcze lepiej jest przyswajana.
Janina Kowol: Zarówno do zajęć edukacyjnych, ale i w trakcie kółka ekologicznego, które będziemy mogli wykorzystywać, doświadczać, ale działać i dzięki naszemu monitorowi interaktywnemu możemy korzystać z zajęć multimedialnych.
Radio 90: Bo różne zajęcia tutaj mogą być prowadzone, różne lekcje.
Janina Kowol: Głównie pracownia powstała na potrzeby zajęć geografia, przyroda i biologia.
Radio 90: Mikroskopy, akwarium. Już podobno młodzież się tam bardzo angażuje w to.
Janina Kowol: Tak, młodzież bardzo się angażuje i uczniowie, którzy mają za zadanie dbanie o czystość akwarium i dbanie o nasze rybki i roślinki angażują się. Ale również uczniowie, którzy przychodzą na wszystkie lekcje, chętnie obserwują nasze akwarium.
Oprócz zielonych pracowni, fundusz wspiera także pracownie „pod chmurką” – taką w ubiegłym tygodniu otwarto m.in. w Raciborzu.

Czytaj także: