Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pszowska bazylika świętuje 300-lecie obecności cudownego obrazu

Facebook Twitter

Od 300 lat wierni pielgrzymują tu, prosząc o łaski. W ten weekend wyjątkowy odpust i rozpoczęcie roku jubileuszowego w pszowskiej bazylice. Mijają trzy stulecia, od kiedy w kościele pojawił się obraz Matki Boskiej Uśmiechniętej.

fot. FB/Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie

Był rok 1717 – papież dokonał koronacji obrazu na Jasnej Górze. Pięć lat później mieszkańcy Pszowa wyruszyli na pielgrzymkę do Częstochowy. Tam stwierdzili, że też chcą u siebie mieć taki obraz. Zakupili więc kopię

– mówi ks. Andrzej Pyrsz, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie.

Ks. Andrzej Pyrsz: Kupują za parę grajcarów i idą, wracają do domu. Po drodze warunki atmosferyczne, podniszczył się ten obraz. Jak przyszli na miejsce, to nie mógł zawisnąć w kościele. Postanowiono go odnowić. Idzie do artysty, pana Sedleckiego, do Wrocławia. Efekt piorunujący. Postać Maryi i Jezusa taka sama, drapowanie szat, ułożenie rąk to samo, oblicze inne – jasne, kąciki ust podniesione, pojawia się uśmiech na twarzy Maryi i dzieciątka, co sprawia, że od razu ten obraz zaczyna być czczony jako Maryja z uśmiechem – Pani uśmiechnięta.

ks. Andrzej Pyrsz, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie

Stąd też bazylika mniejsza, jaką jest pszowska świątynia, nosi także nazwę sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej. Od czasu umieszczenia obrazu w kościele, wizerunek czczony jest przez licznie odwiedzających to miejsce wiernych.

Ks. Andrzej Pyrsz: To miejsce staje się szczególne na mapie Śląska, ale nie tylko, bo w tamtych czasach przybywają pielgrzymki z Czech, z Moraw i od strony Niemiec, Prus. W litanii do Pani Uśmiechniętej znajdujemy właśnie to wezwanie, że jest matką ziemi wodzisławskiej, jastrzębskiej, rybnickiej i ja bym jeszcze dodał raciborskiej.

Jak podkreśla ks. Pyrsz, do jubileuszu parafia przygotowywała się już od wielu lat. Duchowo, ale i czyniono przygotowania w samym obiekcie, przeprowadzane były różnego rodzaju remonty. Jutro w piątek 9 września o godzinie 19.00 uroczystości rozpoczną się koncertem, w niedzielę odpust.

Ks. Andrzej Pyrsz: Bardzo piękny koncert o godz. 19.00 chóru kameralnego z Bielska pt. „Maryja z Nazaretu”. W sobotę zapraszamy wszystkich na dróżki kalwaryjskie o 15.00, niedziela suma odpustowa pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca, z kazaniem Arcypiskupa Koadiutora Adriana Galbasa i pozostali biskupi. To, co najistotniejsze, ten odpust rozpoczyna jubileusz 300-lecia. Skoro odpust, to zwróciliśmy się do stolicy apostolskiej, do papieża i udzielił na cały rok, pod właściwymi warunkami, odpustu zupełnego dla tych wszystkich, którzy będą tu przybywać, będą się tutaj modlić, za to ksiądz Arcybiskup otrzymał taki przywilej i udzieli nam wszystkim w niedzielę papieskiego błogosławieństwa.

Jak wynika z historycznych dokumentów, samo wprowadzenie obrazu odbyło się w roku 1723. Dlatego też przyszłoroczny odpust ma wieńczyć całoroczny rok jubileuszowy.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj