Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ptasia grypa w powiecie raciborskim. Kolejne martwe ptaki

Facebook Twitter

Kolejne martwe ptaki. 330 mew zebrali wczoraj (24.04) raciborscy strażacy. Przez 6 godzin zbierano je z dwóch zbiorników: Babiczok Północny i Salm Duży na terenie rezerwatu Łężczok.

fot.facebook.com/rudyraciborskie

Martwe ptaki trafiły do 15 worków i zostały przekazane specjalistycznej firmie do utylizacji. Mewy wyławiane są już od kilku dni, w piątek (21.04) raciborscy strażacy wydobyli blisko 400 sztuk, w czwartek było to 80 ptaków.

Według komunikatu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu możemy mówić o stwierdzeniu wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w dniu 24.04.2023r. zidentyfikował wirus grypy ptaków H5N1 w próbach pobranych od padłych ptaków pochodzących z dwóch lokalizacji: Rezerwat Łężczok (gm. Nędza) oraz Polder Buków – Stary Roszków (gm. Krzyżanowice).

– czytamy we wczorajszym (24.04) komunikacie.

Ze względu na skalę zjawiska specjalną strefą zostanie najprawdopodobniej objęty cały teren powiatu raciborskiego. Teren ma być oznakowany na drogach wjazdowych, dodatkowe tablice mają stanąć w miejscach odwiedzanych przez turystów pieszych i rowerzystów oraz przez wędkarzy.

Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo (głównie wodne) oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków.

Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych. Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach jak i w chowie przydomowym drobiu.

– podał Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu.

O to, by unikać miejsc bytowania ptaków apelują leśnicy.


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024