Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ptasia grypa w powiecie raciborskim. Mamy apel leśników

Facebook Twitter

Ptasia grypa H5N1 w powiecie raciborskim. Po tym jak Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu potwierdził wysoce zjadliwą grypę ptaków, leśnicy apelują aby unikać miejsca bytowania ptactwa.

Ptasia grypa w powiecie raciborskim. Mamy apel leśników

Z wiadomości Radia 90 wiecie, że to ptasia grypa H5N1. Wirus zidentyfikowano w próbach pobranych od padłych mew śmieszek znalezionych w rezerwacie Łężczok oraz na terenie polderu Buków.

Roman Suska, rzecznik Nadleśnictwa Rudy Raciborskie apeluje, by nie wchodzić do miejsc bytowania dzikiego ptactwa.

Roman Suska: Zwracamy się do Państwa z apelem o unikanie terenu, w którym bytuje ptactwo. Szczególnie dotyczy to rezerwatu przyrody Łężczok, gdzie tego ptactwa zawsze było dużo, a który stanowi cel weekendowych wędrówek. Prosimy o nie zbliżanie się do ptaków, nawet takich które wydają się zdrowe,  w szczególności prosimy o unikanie martwych ptaków.

Teren powiatu raciborskiego ma być oznakowany na drogach wjazdowych, dodatkowe tablice staną w miejscach odwiedzanych przez turystów oraz wędkarzy.

Jeśli znajdziecie martwe ptaki, zgłoście to do nadleśnictwa lub dzwoniąc na numer alarmowy

– kończy Roman Suska.

Ptasia grypa w powiecie raciborskim. Mamy apel leśników

Roman Suska rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie

Numery kontaktowe

  • Nadleśnictwo Rudy Raciborskie, ul. Rogera 1,
    Tel. 32 410 30 29
  • Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu ul. Katarzyny 6,  Racibórz,
    Tel. 32/415 49 03; telefon alarmowy: 694 446 902
  • Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ul. Reymonta 8b, Racibórz
    Tel. 32/412 06 02; telefon alarmowy: 604-284-392

Co wiemy o wirusie H5N1?

Szeroko rozpowszechniona i trwała obecność wirusa H5N1 wśród drobiu powoduje dwa zagrożenia dla zdrowia ludzkiego. Pierwszym z nich jest ryzyko bezpośredniego zarażenia w przypadku przejścia wirusa z drobiu na człowieka i wywołania bardzo ciężkiej choroby.

Z kilku wirusów ptasiej grypy, które przekroczyły barierę gatunkową i zaraziły człowieka, wirus H5N1 wywołał największą liczbę ciężkich przypadków choroby i zgonów wśród ludzi. W przeciwieństwie do zwykłej grypy sezonowej, która w większości przypadków wywołuje jedynie łagodne objawy dotykające układ oddechowy, infekcja wywołana wirusem H5N1 ma zwykle agresywny przebieg i charakteryzuje się szybkim pogorszeniem stanu zdrowia oraz wysoką śmiertelnością. Powszechnie występuje pierwotne wirusowe zapalenie płuc i niewydolność wielu organów.

– czytamy na rządowych stronach www.gov.pl. W przypadku obecnej epidemii w Azji zmarła połowa chorych zarażonych tym wirusem. W większości przypadków choroba zaatakowała wcześniej zdrowe dzieci i ludzi młodych, co może jednak mieć związek przede wszystkim ze sposobem zarażenia w wyniku kontaktu bezpośredniego z chorym ptactwem w hodowli lub podczas innych czynności. Drugim, jeszcze bardziej niepokojącym zagrożeniem jest możliwość przekształcenia się wirusa w postać wysokozakaźną dla ludzi, a następnie rozpowszechnienie jej z człowieka na człowieka. Takie przekształcenie się mogłoby oznaczać początek pandemii grypy.

W jaki sposób zarażają się ludzie?

Za główny sposób zarażenia uważany jest bezpośredni kontakt z zarażonym drobiem, bądź z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami. Jak dotąd najwięcej przypadków zarażenia się przez ludzi odnotowano na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie w wielu gospodarstwach utrzymuje się małe stada drobiu, który wędruje swobodnie, czasem wchodząc do domów lub pojawiając się w miejscach, w których bawią się dzieci. Jako, że zarażony drób wydala duże ilości wirusa w odchodach, możliwości kontaktu z zarażonymi odchodami lub z otoczeniem skażonym obecnością wirusa są bardzo liczne. Ponadto zważywszy na fakt, że dla wielu gospodarstw w Azji własny drób jest źródłem dochodu bądź pożywienia, wiele rodzin sprzedaje bądź ubija i spożywa drób w przypadku pojawienia się objawów choroby w stadzie. Praktyki te są bardzo trudne do zwalczenia. Największe prawdopodobieństwo zarażenia występuje podczas uboju, skubania pierza, patroszenia i przygotowywania drobiu do przyrządzenia posiłku. Brak jest dowodów na to, że właściwie przyrządzony drób lub jaja mogą być źródłem zarażenia.

Czy wirus łatwo przechodzi z ptactwa na ludzi?

Nie. Mimo, iż stwierdzono około 120 przypadków zachorowań u ludzi, liczba ta jednak jest niska w porównaniu z wielką liczbą zarażonych ptaków i licznymi możliwymi drogami zarażenia się wirusem, szczególnie na terenach, gdzie powszechnie hoduje się drób na podwórkach. Obecnie trudno jest stwierdzić, dlaczego w podobnych warunkach tylko niektórzy ludzie ulegają zarażeniu.

– czytamy na www.gov.pl.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj